Těhotenství ve vyšším věku má svá rizika. Odkládat jej na později se nemusí vyplatit

těhotenství
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Těhotenství ve vyšším věku má svá rizika a odkládat narození prvního potomka až po čtyřicítce se nemusí ženě vyplatit. Podle toho, jak některé celebrity rodí své děti ve věku těsně před dosažením padesátky, se však může zdát, že otěhotnění v tomto věku je vlastně velmi snadné. Jak tomu tedy je ve skutečnosti?

Mladá versus starší matka

Z biologického hlediska je ideálním věkem u žen pro početí dítěte rozmezí mezi 20 až 29 lety. Pravdou ovšem je, že mezi 24. a 25. rokem jsou ženy nejplodnější a také mají největší pravděpodobnost, že donosí zdravý plod. Vysoká je také šance na otěhotnění – až 50 % v každém menstruačním cyklu. Ačkoliv lékařská věda uvádí tato čísla, spousta žen odkládá své těhotenství na později.

Ať už je důvodem výběr vhodného partnera, budování kariéry nebo cokoliv jiného, jistota, že otěhotní snadno a rychle se s každým dalším rokem snižuje. Ve věku 35 let dokonce dochází k výraznému poklesu plodnosti a ve 40 letech je plodnost ženy snížená na polovinu.

Nechávat tedy pořízení vlastního potomka na pozdější dobu může také znamenat, že se ho žena už nikdy nedočká.

Porodní komplikace i vývojové vady plodu

Někdo může argumentovat tím, že dříve ženy rodily klidně i po čtyřicítce. To je pravda, jenže se nejednalo o prvorodičky, což u těhotenství ve vyšším věku hraje docela podstatnou roli.

Souvisí to hlavně s pružností pánve, která je vyšší v mladším věku. Dost často se proto stává, že starší maminky rodí císařským řezem. Ten je také indikován i z dalších důvodů.

Ve vyšším věku rodičky se častěji mohou objevit nejrůznější komplikace, jako je patologické uložení placenty, předčasný porod nebo také vývojové vady plody. Na druhou stranu jsou starší matky obvykle lépe finančně zabezpečeny, těhotenství si více užívají a jsou také zodpovědnější.

Čísla, která jsme uváděli, jsou jen statistika, tudíž pokud si chce dítě pořídit žena po čtyřicítce, nic ji v tom nebrání, jestliže se na výchovu malého tvorečka cítí.

Dodržujte zdravý životní styl

Pokud chce žena přirozeně otěhotnět ve vyšším věku, měla by dbát na zdravý životní styl – nekouřit a omezit spotřebu alkoholu, pravidelně chodit na preventivní lékařské prohlídky, sportovat a zdravě a vyváženě se stravovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz