Chystáte se doma malovat a potřebujete odstranit starý nátěr ze zdi? Poradíme vám, jak to udělat rychle a jednoduše. Někdo zkouší starší nátěr odstranit mechanicky, ale to není vždy ten nejlepší způsob. Při odstraňování starého nátěru si musíte dávat pozor, aby se ve zdi nenadělalo zbytečně moc děr, které budete jinak muset ještě před novým nátěrem opravit.
Odstranění starého nátěru
Způsob, jak odstranit starý nátěr ze zdi, je prostý. Postačí vám zednická špachtle a zahradní postřikovač. Do zahradního postřikovače si naplníte obyčejnou vodu, kterou budete nanášet na zeď. Vždy si navlhčete dostatečný kus zdi před sebou a poté začněte pomalu pomocí špachtle starý nátěr odstraňovat.
Díky navlhčení budete loupat velké kousky barvy, které můžete házet na zem. Barva po vyschnutí půjde krásně zamést a vyhodit. Pokud budete hned i malovat, tak si ještě před škrábáním starého nátěru pořádně zabezpečte podlahu před znečištěním.
Použít můžete staré kartony nebo igelit. V malířských potřebách se dají koupit i jednorázové malířské fólie, které se snadno aplikují na podlahu i nábytek. Po nátěru všech vrstev poté fólii jednoduše odstraníte a vyhodíte.
Někdy postačí jen jarová voda a hadr
Pokud nechcete odstraňovat starší nátěr, tak někdy postačí jen jarová voda a hadr, pomocí kterých zeď před novým nátěrem umyjete. V tomto případě jde jen o očištění a odstranění prachu ze zdi.
Stejně tak můžete koupit i speciální penetraci, která je k tomuto odstranění prachu přímo určená. V takovém případě se vždy řiďte doporučením výrobce.
Když se poškodí zdivo…
Jestliže se vám podaří při odstraňování starého nátěru nadělat rýhy ve zdivu, tak poškození opravte pomocí sádry nebo tmele na zeď. Tímto způsobem budete muset zatáhnout každou spáru. Před aplikací nezapomeňte díru zbavit prachu a navlhčit.
Po nanesení dostatečného množství nechte sádru nebo tmel pořádně zatvrdnout a potom vybruste souběžně se zdí. Toto místo následně jednoduše přetřete s celou zdí a při finálním nátěru opravované místo ani nepoznáte.