Šetřit vodou se finančně vyplatí. Začněte využívat i užitkovou vodu

uzitkova voda
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Šetřit vodou se vyplatí nejen finančně, ale i morálně. Nedostatek pitné vody je ve světě velký problém, a tak můžete i vy alespoň trošku pomoci využíváním užitkové vody. Ať už se rozhodnete vodou šetřit z ekologického či ekonomického důvodu, tak využívání užitkové vody je opravdu správným směrem.

Proč využívat užitkovou vodu?

Využíváním užitkové vody ušetříte měsíčně několik stovek litrů pitné vody. Tímto způsobem můžete snadno šetřit pitnou vodou na zahradě nebo při zalévání domácích rostlin. Každá úspora pitné vody se počítá.

Další možností, jak významně ušetřit pitnou vodu v domácnosti, je napojení splachování záchodu na užitkovou vodu.

Pokud si přepočítáte kolik členů má vaše domácnost a vynásobíte si každého minimálně 40 litry vody na den, tak se dostanete k výsledku, kolik byste tímto krokem ušetřili pitné vody.

Nádrž na užitkovou vodu

Užitkovou vodu nejlépe získáte z dešťové vody. Pokud máte vlastní dům s pozemkem okolo, tak si můžete vybudovat dostatečně velkou retenční nádrž.

Pokud chcete napojit splachování na užitkovou dešťovou vodu, tak nezapomínejte na vybudování dostatečně velké retenční nádrže. Také se musíte připravit na moment, kdy budete mít nádrž prázdnou.

Nejlépe se na tuto situace připravíte tak, že budete mít možnost i jednoduchého přepojení na pitnou vodu. Retenční nádoba pro čtyřčlennou rodinu se zahradou by měla mít objem 20 – 30 m³.

Ušetříte výdaje za domácnost

Pokud vás odrazují počáteční náklady na vybudování retenční nádrže a celého systému napojení na splachování pomocí užitkové vody, tak si určitě vypočítejte roční úsporu na vodném a stočném. Pokud si to propočítáte, tak zjistíte, že se tato dlouhodobá investice nakonec finančně vyplatí.

Pokud chcete šetřit vodou alespoň na své zahrádce, nemusíte hned budovat podzemní záchytnou nádrž na užitkovou vodu. V takovém případě postačí pořízení větších nádob například ve formě barelů či sudů na zachytávání dešťové vody ze střechy domu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz