Venkovní voliéra svépomocí. Jak vyrobit voliéru snadno a levně

voliera
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Venkovní voliéra může mít nejen funkční vlastnosti, ale i vzhledové. Pokud si chcete pořídit přepychovou luxusní voliéru, tak za ni nemusíte platit desetitisíce. Pěknou voliéru si zvládnete vyrobit svépomocí i za pár tisíc korun a několik hodin vašeho času.

Co bude potřeba?

Venkovní voliéra může být vyrobena z několika druhů materiálů. Při vymýšlení můžete být opravdu kreativní a kombinovat různé materiály. Velice dobře může vypadat kombinace nerezového plechu a pletiva s kvalitním dřevem, které bude nalakované.

U voliéry musíte myslet nejen na vzhledovou stránku, ale také na funkčnost. Venkovní voliéra musí obsahovat venkovní i vnitřní část, kam se bude moci ptáček schovat. Myslete na dostatečně velký prostup mezi venkovním a vnitřním prostorem.

Při vymýšlení celého projektu myslete i na umístění sedátek nebo rovnou celé větve stromu a také na místo pro krmítko s pítkem. Preferovaná varianta bývá ta, kdy je voliéra ze tří stran uzavřená, z přední části otevřená a překrytá pletivem.

Pokud ji chcete mít připravenou i na horší počasí, můžete mít na přední části vymyšlený průhledný záklop, kterým voliéru v případě zhoršeného počasí snadno překryjete.

Jak vyrobit voliéru?

Venkovní voliéra se nejjednodušeji vyrobí z dřevěné konstrukce. Ze dřeva si postavíte celou základnu včetně stěn, které řádně obrousíte a natřete lakem proti poškozování vodou a sluncem. Vybírejte lak, který je vhodný pro použití venku.

V případě, že nechcete vyrábět voliéru ze dřeva, tak můžete udělat celou konstrukci z kovu.

Pokud máte vyrobenou konstrukci, tak zbývá kvalitní opláštění, kde přední stranu potáhnete pletivem. Ve voliéře musíte mít také dvířka, přes která budete mít přístup dovnitř.

Při plánování střechy myslete na dostatečný přesah minimálně z přední strany. Přesah stříšky zajistí, aby v případě bočního deště hned do voliéry nenapršelo. Pokud uděláte přesah střechy ze všech stran, tak budete chránit i venkovní části, které nebudou tolik namáhané vodou.

Pro umístění venkovní voliéry si vybírejte místa, na která celý den nesvítí slunce. Mohlo by potom docházet k jejímu přehřívání.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz