Příprava půdy na další sezónu: Správná péče zajistí větší sklizeň

pece o pudu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

O svou půdu by měl pravidelně pečovat každý pěstitel, který si chce na svém poli nebo zahrádce vypěstovat dobrou a zdravou zeleninu. Čím více budete o svoji půdu pečovat, tím větší sklizeň můžete očekávat.

Stačí začít dodržovat pár pravidel a postupů, aby mohla vaše půda plodit několikanásobně více, než plodila doposud.

Péče o půdu začíná ihned po sklizni

Někteří pěstitelé již mají sklizený česnek nebo cibuli a pomalu se blíží i doba sklizně brambor. Jak tedy pečovat o půdu ihned po sklizení zeleniny? Odstraňte z půdy všechny nadzemní části rostlin, které po sklizni v půdě zůstávají. Můžete je klidně použít na kompost, ze kterého je později možné vyrobit perfektní přírodní hnojivo.

Pomocí hrabiček se snažte půdu co nejvíce srovnat. Pokud máte sklizeň brambor, tak se snažte vybrat všechny vyrostlé brambory. Zapomenutá brambora v půdě vydrží do další sezóny a začne znovu klíčit. Potom se vám může stát, že vám nechtěně mezi jinou zeleninou, kterou zasadíte další rok, vyroste zase brambora.

Jakmile budete mít půdu srovnanou, tak ji necháte odpočívat do podzimu. Celou dobu se ji snažte udržovat bez zbytečných plevelů, které mohou půdu ještě více unavovat.

Pokud chcete mít pokaždé pěknou sklizeň brambor, cibule nebo česneku, tak je dobré je sázet každý rok na jiné místo. Na stejné místo je vhodné vysadit znovu stejnou zeleninu až po 4 letech, aby měla půda dostatek času k odpočinku. Jakmile budete mít kompletně po sklizni, tak přichází na řadu hnojení a orba.

Jak správně hnojit a kypřit půdu?

Pečovat o půdu musíte i z hlediska živin. Nejlepší formou hnojiva jsou přírodní hnojiva. Jestli máte vlastní kompost, tak ho rozhodně využívejte. Pokud už musíte hnojivo kupovat, tak se snažte kupovat například hnůj, který je pro půdu velice prospěšný.

Hnojivo rozprostřete po celé ploše, kde se chystáte další rok pěstovat. Teď přichází velice důležitá část. Hnojivo musíte zarýt do země nebo zaorat pomocí traktoru. Udělejte to však co nejrychleji, aby hnojivo nemělo šanci začít vysychat ještě na povrchu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz