Zatuchlé prádlo ze skříně? Už ne. Zkuste použít rýži a uvidíte výsledek

ryze pradlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Když sáhneme do skříně pro oblečení, očekáváme, že bude čisté, vyžehlené a voňavé. Někdy ale vytáhneme ze skříně zatuchlé prádlo. Jak zařídit, aby prádlo ze skříně nebylo cítit zatuchlinou? Pomůže mimo jiné i jednoduchý trik s rýží.

Ukládání prádla do skříně

Pozor si dejte už při ukládání prádla. Ještě předtím, než prádlo uložíte, se vždy ujistěte, že je dostatečně suché. Vlhkost, kterou zaneseme do takového hůře odvětraného prostoru, působí zpravidla řadu komplikací.

Prádlo díky vlhkosti může především nevábně zapáchat. Již to způsobí řadě lidí často nemalé potíže, které mohou být ale ještě horší

Pokud se objeví vlhkosti více, není vyloučené, že se ve skříni usadí i velmi nepříjemná plíseň. A zbavit se jí bývá takřka nemožné.

Jak na vlhkost ve skříni?

Určité faktory mohou způsobovat zvýšení vlhkosti v místnosti, například přeplněná skříň, nedostatečné větrání, vlhké prostředí nebo nedostatečné vytápění. Snažte se eliminovat tyto zdroje vlhkosti.

Skříň tedy nechte častěji větrat, nebo ji i na chvíli odsuňte od vaší zdi. Dejte pozor také na obvodové zdi, kde se vlhkost drží nejen nejčastěji, ale také i nejdéle.

Aby vám prádlo hezky vonělo, přidat můžete případně i suché bylinky. Zkuste třeba oblíbenou levanduli. Ta vyžene z vaší skříně i nezvané hosty, jako jsou moli.

Trik s rýží

Od vlhkosti ve vašich skříních si můžete pomoci i obyčejnou rýží. Vaše babičky to takhle dělávaly také a na tuto babskou radu se nevyplatí jen tak zapomenout.

Použití je snadné. Do sklenice nasypte několik hrstí rýže, volně ji promíchejte a uložte jí do rohu vaší skříně. Pokud se vlhkost nasákne do rýže, byli jste úspěšní. Rýže ve skříni působí podobně jako magnet na vlhkost.

V případě, že nechcete mít rýži všude rozsypanou, přikryjte raději víko od sklenice plátnem, nebo kusem starého hadru, který však musí být dostatečně prodyšný.

Rýži také pravidelně vyměňujte za novou, jedině tak se můžete vaší vlhkosti nejlépe zbavit. Pokud vám to síly dovolí, přesouvejte sklenici s rýží v pravidelných intervalech.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz