Betonové schodiště. Postavte si ho svépomocí a ušetřete za firmu

betonove schodiste
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Stavba betonového schodiště svépomocí může být náročný úkol, ale s trochou plánování a přípravy si můžete menší schodiště úspěšně postavit. V následujícím článku se dozvíte, jak postavit betonové schodiště svépomocí krok za krokem.

Jak postavit betonové schodiště

Prvním krokem je plánování a návrh schodiště. Musíte si předem určit počet schodů, výšku a šířku každého schodu a celkovou délku schodiště. Měli byste také zohlednit bezpečnostní prvky, jako jsou zábradlí, úchyty a osvětlení.

Pro maximální stabilitu proveďte poté výkop pro základy schodiště. Základy připravte pomocí stavebního písku a betonu. Je potřeba zajistit, aby základy byly dostatečně hluboké a pevné, aby podpíraly váhu schodiště.

Dalším krokem je výroba bednění. Bednění musí být vyrobeno z odolného materiálu, jako je dřevo nebo kov, a musí být přesně vypočteno podle návrhu schodiště. Poté můžete začít se zálivkou betonu. Musíte zajistit, aby beton byl smíchán podle správného poměru a měl správnou konzistenci. Poté nalijte beton do bednění a ujistěte se, že je rovnoměrně rozložen.

Jakmile je beton nalit do bednění, můžete provést povrchovou úpravu. To zahrnuje rovnoměrné vyrovnání povrchu a vyhlazení šroubů a hran. Beton následně potřebuje dostatečnou dobu k vysušení. Musíte zajistit, aby beton mohl volně vysychat po dobu nejméně 24 až 48 hodin.

Betonové schodiště je hotové

Po vysušení betonu můžete odstranit bednění. Ujistěte se, že bednění odstraňujete opatrně a postupně, abyste zabránili poškození schodiště.

Nakonec můžete dokončit schodiště pomocí dokončovacích prací. To zahrnuje instalaci zábradlí, úchytů a osvětlení, které jste naplánovali v prvním kroku.

Důležité rady na závěr

V případě, že nejste zkušený stavitel, může být náročné postavit betonové schodiště svépomocí. Svépomocí se pouštějte pouze do menšího schodiště o několika schodech a nepřeceňujte své schopnosti. Větší plány proto nechte raději už na zkušené firmě.

Je důležité mít na paměti bezpečnostní prvky a všechny předpisy týkající se stavebních prací. Pokud si v tomto ohledu nejste jisti, opět můžete vždy najmout profesionální stavební firmu, která vám se stavbou betonového schodiště pomůže.

Výhody stavby betonového schodiště svépomocí jsou mnohé. Umožní vám to přizpůsobit schodiště přesně vašim potřebám a požadavkům. Můžete také ušetřit nemalé peníze na nákladech na pracovní sílu a marži stavební firmy.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz