Jak prát boty v pračce? Postupujte podle pravidel, abyste je nezničili

boty pracka
Zdroj: Pixabay
Autor: Martin Straka

Boty, kterými procházíme blátem i prašným prostředím, potřebují čas od času údržbu. Udržet boty v čistotě nemusí být vždy námaha, neboť pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, můžete je vyprat i v pračce. Jak tedy prát boty v pračce?

Boty v pračce

Boty vyndané z pračky budou nejen voňavé, ale především brilantně čisté. Samozřejmě platí, že boty, které chcete vyprat v pračce, musí být vyrobeny z látky. Ani plátěné tenisky by však neměly mít jakkoliv narušenou celistvost podrážky.

Poškozené, naprasklé nebo jinak narušené boty v pračce neperte. Na podrážce by se jen vytvořil ještě větší „žralok“, a boty by se při praní ještě více poškodily.

Také boty, které mají na sobě různé zdobení jako jsou například flitry, kamínky a podobně do pračky raději nedávejte. Vyhněte se praní i těch bot, které jsou ze semiše, koženky, nebo goretexu.

Boty nejprve „rozeberte“

Jestliže mají tenisky vložku do bot, vyjměte ji ven a vyperte jí pomocí jemného kartáčku a tekutého pracího gelu, který je určený jen na ruční mytí.

Pokud jsou navíc vložky znečištěné opravdu silně nebo zapáchají, ponechte je před praním alespoň jeden den v sáčku spolu s jedlou sodou.

Odnímatelné tkaničky z bot vyperte pokud možno zvlášť v ruce a nikdy je neponechávejte v botách, mohly by se totiž uvnitř bubnu snadno zamotat a způsobit tak nemalou škodu na vaší pračce.

Boty je třeba předčistit

Plátěné tenisky před samotným praním oberte z bahna a dalších nánosů jakýchkoliv větších nečistot. Vyjměte z podrážky i drobné kamínky, které by mohly vnitřek vašeho bubnu vážně poškodit.

Boty v pračce perte jen na jemný program. Do zásobníku na praní přidejte raději prací gel. Prášek by mohl na vašich botách zanechat nevzhledné mapy, volte proto raději čistící prostředek, který se ve vodě snadno rozpustí.

Boty vložte do pračky spolu se starými hadry, které nepouští barvu. Utlumí tak během praní výrazné bubnování vašich bot. Boty po vyprání nesušte v sušičce a ponechte je raději na sluníčku tam, kde rychle uschnou.

Aby po uschnutí držely svůj stálý tvar, můžete je během sušení vyplnit například i novinami. O vše ostatní se v ideálním případě postará letní, teplý vánek.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz