Vyberte si své záliby a koníčky. Fantazii se meze nekladou

záliby
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Záliby nebo koníčky, každý má ten svůj zájem. Někteří jedinci mají dokonce více koníčků. Někdo zase však nemá ani jediný. Avšak chtěl by si nějaký najít. Ale jaký si vybrat z toho nepřeberného množství. Každý by si měl ponejprve ujasnit, co ho vlastně bude bavit. Nejčastějším trávením volného času bývá sport a četba. Zase ale existují typy, které na sportování vůbec nejsou a dokonce je nebaví ani čtení. Příkladem by mohla být tenisová legenda Roger Federer. Ten prohlásil, že v životě nepřečetl ani jednu knížku, protože ho to prostě nebaví. Dokonce ani vlastním dětem nečte pohádky, to vše obstarává jeho žena, bývalá slovenská tenistka Mirka Federer.

Aktivní koníčky

Záliby, tak těch je mnoho a hlavní byla už zmíněná  – sport. Drtivá většina nadšených sportovců jsou muži, ovšem ani ženy nezahálejí, ovšem je jich daleko méně. Muži chodí do posilovny, běhají, ale věnují se i kolektivním sportům. Co se týká žen, tak ty volí raději místo posilovny aerobik, i když některé z nich též občas zajdou tzv. zvedat činky nebo na běžící pás.

Záliby čili mezi aktivní koníčky se řadí i zvířata. Česko je národ nejen pejskařů, ale všeobecně domácích mazlíčků. Někdo například miluje jízdu na koni, druhý zase volí koníčky v podobě psích sportů, jako je například dogfrisbee nebo dogdancing.

Pasivita nemusí být vždycky nuda

Záliby se dělí na dvě hlavní skupiny. Tou nejznámější pasivní je asi četba. Tady si musí každý sám zvolit, co bude číst, podle svého vkusu. Někdo má rád pohádky, druhý zase kriminálky, ženy milují knihy s romantickou tematikou. Dalším pasivním koníčkem je sběratelství. Češi sbírají snad všechno. Rozšířená je filatelie neboli sbírání známek.

Záliby mají různá podobenství. Sbírají se třeba i pohlednice, vyřazené bankovky, recepty a mnoho dalšího. Bohužel pasivním koníčkem je v dnešní době televizi a i počítač, dvě velké metly lidstva, hlavně tedy internet, o kterém se to říká velmi často. Na druhé straně, kdo rád poslouchá hudbu, tak se nedá říci o tom, že se líně válí, ale prostě pasivně odpočívá.

Každý ať si vybere podle sebe

Záliby, potažmo koníčky je mimořádně široký pojem. Tohle je jen menší výčet a pár slov k tomu, jaké existují, přičemž si samozřejmě každý může vybrat něco úplně jiného, než je zde uvedeno. Kdokoliv si samozřejmě může najít sám to svoje podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, jak se říká.

Záliby, které jsou výše uvedené, nemusí dělat každý, to v žádném případě. Nicméně to jsou asi nejčastější lidské koníčky, které se prolínají napříč generacemi. Každý však má to svoje, co upřednostní.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz