Držák na televizi: Jak vybrat ten správný?

Držák na televizi
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud potřebujete vybrat držák na televizi, který si chcete připevnit na zeď, potřebujete alespoň základní nářadí, jako je vrtačka, šroubovák a vodováha.

Jak vybrat správný držák na televizi?

Držák na televizi vybírejte podle váhy a velikosti televize. Také podle rozpětí zadních šroubů na televizi, které najdete v technickém popisku televize. Rozpětí zadního uchycení televize najdeme podle označení „VESA“. Například VESA 200 x 200, VESA 400 x 400 atd…. Na každém držáku je uvedeno, do kolika kg na něj můžete pověsit televizi. Stejně tak tam najdete i rozpětí televize udávané v palcích nebo centimetrech.

Důležité rozhodnutí je rozmyslet si, zda budete chtít jen jednoduchý držák, který ji bude držet přímo u zdi nebo jestli budete potřebovat televizi naklánět nebo vyklápět.

Je složité připevnit televizi na zeď?

Jak už bylo uvedeno na začátku článku, tak pokud máme doma základní nářadí, tak bude připevnění velice jednoduché. Základem úspěchu je tedy koupit správný držák, a také zvolit správný spojovací materiál, podle toho kam budete držák připevňovat.Pokud budete vrtat do zdi, je potřeba koupit si spojovací materiál, který je vhodný do takové zdi. Pokud budete připevňovat držák na televizi do sádrokartonu, tak si musíte pořídit hmoždinky přímo do sádrokartonu.

V případě připevňování držáku na televizi do sádrokartonu se doporučuje volba co největšího držáku, tedy takového, který bude mít co největší plochu, aby se nám váha co nejvíce roznesla.Pokud se podaří trefit hmoždinkou přímo do profilu roštu, tak jenom dobře. Nebojte se profil za stěnou provrtat, a připevnit hmoždinku do profilu. Počítejte s únosností jedné hmoždinky v sádrokartonu cca 8 kg. Pokud tedy budete mít televizi, která váží 25 – 30 kg, budete muset držák připevnit na minimálně 4 hmoždinky.

Vyměření je základ

Před samotným vrtáním do zdi si nezapomeňte držák pořádně vyměřit, aby se potom nestalo, že máte televizi v jiné výšce a pozici než očekáváte.

Ideální je si také před samotnou instalací držáku vyřešit přívod elektřiny a ostatních drátů, které budou do televize zapojeny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz