Teplovodní a teplovzdušné krbové vložky. Jak vybrat krbovou vložku?

Krbové vložky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Výběr krbové vložky je velice důležitý z hlediska typu domu, velikosti i prostoru, který potřebujete krbovou vložkou vytápět.

Podle čeho vybrat krbovou vložku?

Pro začátek si musíme rozmyslet, zda chceme krbovou vložku teplovodní nebo teplovzdušnou. Teplovodní vložky většinou rozhání teplo pomocí průduchů. Jde tedy o šíření teplého vzduchu po domě, který krbová vložka produkuje. Teplovodní krbovou vložku můžeme napojit rovnou do topného systému domu. Teplovodní vložky se vyznačují svojí větší účinností a výkonem, než teplovzdušné vložky.

Jak rozvádět teplo z krbové vložky?

Pokud chceme vytápět celý dům pomocí dřeva, je ideální vybrat teplovodní krbovou vložku s výměníkem, kde vložka předává svoje teplo do vody. Vodu potom ženeme do radiátorů pomocí oběhového čerpadla. Tady je potřeba počítat s tím, že pokud nepůjde elektřina, a nemáte instalovaný záložní zdroj na čerpadlo, tak si nezatopíte.

Pokud si zvolíte vytápění teplovzdušnou krbovou vložkou, která se používá spíše jako doplňkový zdroj tepla, budete mít možnost topit i v případě výpadku proudu.

Podle čeho poznám, jaký výkon krbové vložky potřebuji do svého domu?

U každé vložky můžete hledat technické údaje, kde uvidíte jakou účinnost, a také jaký výkon krbová vložka má. Účinnost najdeme udávanou většinou v procentech a výkon bude uveden v kW. Obecné pravidlo udává, že 1 kW výkonu krbové vložky dokáže vyhřát přibližně 20 m3. Můžete si tedy podle této informace přibližně dopočítat, jak silnou vložku potřebujete.

Pro výběr ideálního výkonu u krbové vložky se vyplatí nechat si vypočítat tepelnou ztrátu celé budovy od topenáře, který dokáže přesně vypočítat i potřebný výkon krbové vložky.

Jak připravit stavebně dům na krbovou vložku?

Pokud budete stavět nový dům, vyplatí se do místa, kde bude plánovaná krbová vložka stát natáhnout přívod vzduchu mimo komínového svodu. U vložky, která má možnost připojení externího přívodu vzduchu, můžeme elektronicky ovlivňovat spalování, a tak zvyšovat či snižovat její účinnost. Tyto vlastnosti najdeme jak u teplovodních, tak i teplovzdušných krbových vložek.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz