Zahradní umyvadlo. Jak si ho jednoduše vyrobit svépomocí

zahradní umyvadlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete mít na zahradě své zahradní umyvadlo? V tomto sortimentu nenajdete zrovna moc velké zastoupení ke koupi u prodejců, proto můžete přistoupit k tomu, že si umyvadlo vyrobíte svépomocí. Ideální k tomu je využít beton a pigment do betonu.

Co je k výrobě zahradního umyvadla potřeba?

Na zahradní umyvadlo budete potřebovat směs betonu nebo klasicky písek, cement a vodu. Dále budete potřebovat pigment do betonu, železné závitové tyče a kanalizační potrubí o průměru cca 4 centimetrů.

Dále budete potřebovat formu na beton, kterou si ale jednoduše vyrobíte pomocí voděodolné překližky. Jelikož si budete vyrábět umyvadlo doma, tak bude nejlepší zvolit rovné tvary, které si budete schopni udělat pomocí vlastní vytvořené formy.

Jak vyrobit zahradní umyvadlo

Pokud to zvládnete, tak nejlepší je lít beton v jednom kuse. S velikostí umyvadla to však nepřehánějte, protože ho pak budete muset také pověsit. Udělejte si tedy formu, která bude tvořit jak základnu, tak i hrany umyvadla.

Rovnou při betonáži bude potřeba do umyvadla zabetonovat i dvě závitové tyče, které budou trčet ze zadní strany umyvadla. Pomocí závitových tyčí pak budete mít možnost umyvadlo přidělat do zdi nebo na podklad, kde budete chtít zahradní umyvadlo mít.

Vše si nachystejte ještě před betonáží

Do formy na zahradní umyvadlo je tedy potřeba do správné polohy vložit závitové tyče, ale také odpadní trubku, kterou potom budete moci dál napojit na odpad. Po vybetonování je dobré okolo trubky udělat prstem trochu žlábek, aby tam voda pěkně natekla.

K umyvadlu si můžete dovést i vodu. Jestliže tu možnost nemáte, tak můžete improvizovat. Pokud máte v okolí alespoň svod okapů, tak můžete nad umyvadlo umístit nádobu, kde se bude voda zachytávat a potom ji můžete pouštět kohoutkem přímo do umyvadla.

V případě, že nemáte možnost zahradní umyvadlo napojit na odpad, tak můžete vytvořit v zemi trativod, kde necháte umyvadlo odtékat. Pokud zahradního umyvadla se totiž moc nepočítá s tím, že by se používal například saponát, takže nevadí pouštění vody do země.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz