Jak odlepit etiketu ze skleněné lahve. Vyzkoušejte tepelný šok

etiketa na pive
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete odlepit etiketu z lahve od okurek nebo třeba z pivní lahve? Nebo máte jinou lahev, kterou si chcete ponechat pro jiný účel, než původně sloužila? Odlepit etiketu můžete pomocí několika způsobů, tak se pojďme podívat na ten nejjednodušší.

Odlepit etiketu můžete pomocí teplotního šoku

Jednoduše odlepit etiketu můžete pomocí zahřátí a rychlého ochlazení sklenice. Pro tuto možnost však musíte vybírat dostatečně odolnou sklenici, která má silnější stěnu. Může totiž dojít v důsledku tepelného šoku k jejímu prasknutí.

Sklenici můžete ochladit a poté rychlé ohřát. Stejně to funguje i v opačném případě. Sklenici ponořte do teplé vody, kterou postupně přivedete kousek pod bod varu.

Může se stát, že již při namočení a zahřívání etiketa ze sklenice odpadne. Pokud se tak nestane, tak po dostatečném zahřátí sklenici rychle ochlaďte pod studenou vodou. Etiketa potom sama rychle odpadne.

Jak jinak odlepit etiketu?

Odlepit etiketu můžete i pomocí odmočení. Pokud tedy nechcete riskovat, že by sklenice mohla prasknout, tak ji prostě ponořte do vody.

Většinou se etiketa do pár hodin sama uvolní. Prázdná sklenice vám však bude v nádobě s vodou plavat, proto je dobré sklenici prvně také naplnit vodou a posadit ji na dno nádoby, ve které budete sklenici odmáčet.

Po namočení a několika hodinách můžete vyzkoušet etiketu opatrně strhnout přímo pod vodou. Pokud vám nejde o zachování etikety, tak ji můžete jednoduše roztrhat. Stejně je však důležité ji odmočit, protože v suchém stavu by e trhala velmi špatně.

Co s lepidlem na sklenici po etiketě?

Zůstalo vám na sklenici po odlepování etikety lepidlo? Voda většinou nedokáže lepidlo rozpustit, protože na to jsou lepidla na etikety stavěná, aby nedocházelo k jejímu odloupnutí při orosení sklenice.

Lepidlo po etiketě můžete odstranit mechanicky pod vodou. To znamená, že budete lepidlo pod tekoucí vodou drhnout pomocí hrubého kartáče nebo prostě jednoduše použijete ředidlo, které používáte běžně při vymývání štětců po barvení.

Ředidlo si s lepidlem dokáže poradit a jednoduše lepidlo potom ze sklenice setřete. Pokud budete na stejné místo lepit vlastní etiketu, tak bude potřeba sklenici pořádně odmastit.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz