Pro použití zahradního čerpadla nepotřebujete žádný složitý systém k zalévání. Pro efektivní využívání dešťové vody k zalévání zahrady budete potřebovat zejména vybudovat zásobárnu vody, kde se bude shromažďovat dešťová voda ze střechy.
Zahradní čerpadlo můžete ponořit přímo do zásobárny vody
Vybrat správné zahradní čerpadlo může být někdy opravdu věda. Vždy se musíte rozhodnout, jak budete čerpadlo využívat. Pokud budete chtít napojit čerpadlo přímo na hadici, tak vám postačí vibrační čerpadlo, které i s hadicí ponoříte pod hladinu vody v retenční nádobě a zapnete ho do elektřiny.
Takové čerpadlo většinou dnes koupíte okolo tisíce korun. Dokud bude čerpadlo zapnuté v zásuvce, tak bude do hadice pořád dodávat vodu.
Musíte si ale dávat pozor, aby bylo stále ponořeno pod vodou, jinak by se mohlo zničit. Nevýhodou tohoto čerpadla je většinou hluk, který vydávají vibrace.
Dá se pořídit i tlakové zahradní čerpadlo
Pokud máte vybudovanou síť závlah a chcete je mít neustále pod tlakem, tak můžete zvolit tlakové zahradní čerpadlo, které vám bude systém závlah neustále držet pod tlakem, podobně jako když máte napojenou závlahu na dešťovou vodu. V podstatě otočíte kohoutkem a systém bude funkční.
Velkou výhodou tohoto systému je, že nemusíte při každém zalévání roztahovat zahradní čerpadlo, které se musí napojovat. Tady bude čerpadlo neustále pod vodou a opravdu může fungovat na kohoutek.
Nevadí mu, že nebude mít odvod vody, protože má spínač, který ho odstaví z provozu. Zapne ho zase ve chvíli, kdy v oběhu klesne tlak.
Dejte si pozor na čistotu čerpané vody
Pokud budete napojovat čerpadlo z retenční nádrže, tak je vždy dobré použít sací koš, který bude držet čerpadlo neustále pod vodou a bude ho bránit před nečistotami z vody.
Stejně tak můžete pro jistotu ještě před čerpadlo použít filtr, který zachytí také velkou část nečistot. Problémem dešťové vody je, že většinou obsahuje pyl, kousky stromů a jiné nafoukané nečistoty, které se nám usazují na střechách domů.