Jak vyčistit stříbrné šperky. Vyčistěte je pomocí domácích surovin

jak vyčistit
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Stříbrné šperky patří mezi běžné ozdoby mnoha dívek a žen. Jsou oblíbené pro svou cenu, která je levnější než u zlata. Jak vyčistit stříbrný šperk, aniž byste ho museli zanést do zlatnictví? Jde to snadno i v domácích podmínkách pomocí běžných surovin, které doma máte.

Proč stříbro černá?

Původní barva stříbra časem získává vlivem nošení a oxidace nežádoucí načernalý nádech, který není zrovna nejvzhlednější. Většinou je pak potřeba přistoupit k vyčištění stříbrného řetízku či jiného takového druhu šperku, aby získal zpět svoji krásu.

I když je možná jednodušší odnést šperk k vyčištění do zlatnictví, určitě si s tím poradíte i doma. Není na tom totiž nic těžkého, navíc můžete použít doma dostupné prostředky.

Jak vyčistit stříbrné šperky?

Zčernání je ve skutečnosti zkorodovaná vrstva stříbra, kterou je nutné odstranit. Na její vznik má vliv zejména lidský pot, jenž na šperku ulpí během jeho nošení na těle.

Abyste se jí zbavili, vezměte si k ruce kypřicí prášek do pečiva, případně jedlou sodu a kousek alobalu. Postup čištění bude následující:

1. Vodu ohřejte na přibližně 80 °C.

2. Porcelánovou misku vyložte kouskem alobalu a do ní nalijte ohřátou vodu.

3. Do ohřáté vody v misce nasypte kypřicí prášek do pečiva či jedlou sodu a dobře promíchejte.

4. Do roztoku namočte stříbrný šperk na dobu maximálně 3 minut.

5. Po této době stříbrný šperk opláchněte ve studené vodě a vysušte čistým hadříkem.

Použít lze i zubní pastu

Podobným způsobem je možné použít i sůl místo kypřicího prášku do pečiva či jedlé soli. Jinak je postup obdobný. Vyhnout by se ale měli čištění šperků s kameny, chemická reakce by je mohla poškodit. Týká se to zejména drahých kamenů, zirkonů nebo perel.

Některé osvědčené rady, jak vyčistit stříbrný šperk, doporučují použít zubní pastu a kartáček. V tomto případě je ale třeba se vyhnout zubním pastám, jež mají abrazivní účinek, protože by mohly stříbrný šperk poškrábat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz