Trekové hole. Vybíráme ty nejlepší, které vám padnou do ruky

nordic walking
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Nordic walking neboli severská chůze patří mezi oblíbené sportovní aktivity. Jedná se o dynamickou chůzi, jejíž nezbytnou součástí jsou trekové hole. A jak si vybrat ty nejlepší trekové hole? Na to se podíváme blíže v dnešním článku.

Severská chůze

Severská chůze pochází až z dalekého Finska. Odtud se pak jako lidový sport rozšířila nejprve po celé Skandinávii a pak dále do světa, kde se jí věnují snad všechny generace od amatérů až po profesionály.

Věkový limit pro nordic walking není omezený. Kdo zvládne s holemi chodit, ten se tomuto sportu může věnovat. Klidně i v devadesáti letech.

Podle čeho vybírat trekové hole?

Základem je mít správné trekové hole podle několika důležitých kritérií. A jaké to jsou? Pojďme se na to tedy blíže podívat.

Měkká a příjemná rukojeť

I na rukojeti záleží. A to poměrně hodně. Mírní totiž otřesy a vibrace, jež pak negativně působí na paži. Proto by měla být vyrobena z materiálu, který drží tvar a je hlavně měkký. Nejlépe z to vychází kombinace plastu, pěny, kaučuku nebo korku.

Rukojeť by se měla dobře držet, proto je třeba si ji před koupí osobně vyzkoušet. Nepadnoucí rukojeť vám bude vadit a nebudete se s ní cítit pohodlně.

Nezbytnou součástí hole je také poutko, které by mělo být z měkkého a odolného materiálu, který neodírá kůži. Zároveň by nemělo zamezovat v proudění krevního oběhu.

Výběr materiálu na tělo hole

Trekové hole by měly být lehké a pružné, aby chránily ramenní kloub a krční páteř před přetížením. Jako vhodné se jeví karbonové nebo hliníkové trubky, případně v kombinaci obou materiálů.

Důležité pravidlo také je, že hole nesmějí být do ruky těžké. Vlastně byste je neměli při pochodu krajinou ani cítit.

Teleskopické i pevné

Běžně se v obchodech se sportovním vybavením prodávají teleskopické trekové hole, které nabízejí možnost nastavení rozdílné délky pro vícero lidí. Měli byste dodržet to, že při nastavování výšky rukojeti, musí být ruka v pravém úhlu. Jen tak nedochází pak při chůzi k jejímu přetěžování.

K dostání jsou i pevné hole. Bývají lehčí, ale tvrdší. Nelze si je navzájem půjčovat a nejsou tolik skladné.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz