Zahrada v říjnu. Co udělat na podzim na zahradě?

windfall
Zdroj: Pixabay
Autor: Petr Karásek

V průběhu října si zahrada žije opět svým životem. Jeden den si užíváme babího léta a vystavujeme se slunečním paprskům a druhý den máme nos červený od mrazíku. Než přijdou ale pořádné mrazy, máme ještě nějaký čas, jak zahradu připravit na pořádný zimní odpočinek.

Poslední sklizeň

  • Protože je v říjnu ještě pár teplých dnů, je možné, že Vám na zahradě zůstaly nějaké nezralé plody. Otrhejte je a zkuste jim dát ještě šanci k dozrání. Venku už to pravděpodobně nestihnou, ale za oknem klidně i rajčátka zčervenají.
  • Mrkev, řepa, petržel, celer už musí ven země. Této zelenině je dobré najít nový domov, nejlépe v podobě bedýnky s pískem, kterou uložíte do suchého, chladného sklepa. Pokud tu možnost nemáte, je nejvyšší čas zeleninu zpracovat – zamrazit, zkvasit nebo nasušit.
  • Stejně tak můžete sklízet bylinky a zajistit si tak jejich přísun po celou zimu.

Čas na úklid

V říjnu se nám může zdát, že je všude na zahradě nepořádek a není divu. Rostlinky i plodiny splnily svůj úkol. Potěšily naše oči, naplnily naše žaludky či jen polechtaly chuťové pohárky a teď mají nárok si zase nějaký čas oddechnout. Zahrada nám bude na jaře vděčná, pokud jí na podzim věnujeme nějaký ten čas. Jednoduchými úkony můžeme zajistit, že bude naše zahrádka na jaře v plné síle připravena na další sezónu.

  • Vyčistěte svoje záhony odstraněním veškerého rostlinného odpadu – mrtvé rostlinky, oschlé natě zeleniny, suché části keřů, shnilé plody.
  • Pokud jste tak ještě neučinili, založte si na své zahradě alespoň malý kompost, kam můžete tyhle veškeré zbytky uložit a za pár let těžit z kvalitního hnojiva. Dnes i trh se zahradnickými potřebami nabízí spoustu možností nákupu kompostérů, které nemusíte sami vyrábět.
  • Půda Vám na jaře bude vysílat díky, pokud máte teď v říjnu možnost ji pohnojit. Hnojivo je základní výživou pro půdu. Použít můžete vlastní nebo koupený kompost, hnojivo nebo třeba koňský hnůj. Nezapomeňte poté půdu oráním pořádně nakypřit.

Přípravy na další sezónu

  • Říjen je ideální období pro zasazení nových stromků či keřů, listnatých i jehličnatých, jedlých i nejedlých. Protože je půda už chladná, vyplatí se okolí kmene zahrabat například listím.
  • Abychom mohli na rok sklízet, do půdy si v tento čas zaslouží jít i česnek a některé druhy cibule.

Práce je na zahradě v říjnu sice stále dost, ale čím lépe bude půda připravena pro další sezónu, tím větší radost budete mít na jaře i Vy. Tak s chutí do toho.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz