Propadlá nožní klenba a její léčba: Co vám pomůže od bolestí?

propadlá nožní klenba
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Propadlá nožní klenba je rozšířeným ortopedickým problémem, který dokáže hodně potrápit. Souvisí s tím totiž bolest chodidla při chůzi, takže člověk je pohybově značně omezen. Dá se tomuto předejít?

Jak vzniká propadlá nožní klenba?

K propadlé noční klenbě je možné se dopracovat zejména nošením obuvi na vysokém podpatku Dochází k přetěžování přední části chodidla, klenba se postupně mění, a nakonec se zbortí a vzniká plochá noha. To potom vede k bolestem, často velmi silným, a je třeba hledat pomoc u lékaře – ortopéda.

Aby totiž noha zůstala stabilní, musí být podepřena ve třech opěrných bodech. Těmi jsou hrbol patní kosti, hlavička prvního a pátého metatarzu (nártní kosti), mezi nimiž je klenba vytvořená.

Se zborcením nožní klenby pak mohou souviset bolesti v zádech, kladívkové prsty nebo vbočené palce.

Co doporučí ortopéd?

Je-li potvrzena diagnóza spadlé klenby, obvykle ortopéd předepíše speciální ortopedické vložky do bot, které mají za úlohu klenbu pozvednout a ulevit od problémů.

Ortopedické vložky do boty se vyrábí na zakázku přesně podle daného chodidla pacienta. Jedno za půl roku je nárok na nové vložky. Je třeba však důsledně tyto vložky používat.

Kromě toho se doporučuje masáž chodidel – chozením bosky po písku, trávě (nikoliv po betonu), masáž pomocí masážního ježka, střídavé koupele studenou a teplou vodou, aby se podpořily a prokrvily svaly v oblasti chodidla.

Nezdravá je nadváha, která k problému také může přispět. Jako první pomoc a úleva od bolesti pomáhá také speciální bandáž s tzv. srdíčkem, která se navléká na nárt.

Zdroj informací: Na základě osobní zkušenosti autorky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz