Zahrada na podzim: Podívejte, jaké podzimní práce vás na zahradě čekají

zahrada na podzim
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

I s koncem léta má zahradník plno práce, zahrada na podzim však vyžaduje opravdu pečlivé přípravy na nadcházející zimu. Jestliže chcete mít na jaře záhony plné barevných květů, během podzimu je ten správný čas pro sadbu cibulovin. Co dalšího je třeba udělat?

Podzim na zahradě

S příchodem podzimu je třeba zahradu zazimovat a dopřát rostlinám a stromům vše, co potřebují, aby ve zdraví přežily zimní období.

Podzim můžeme směle považovat za jedno nejkrásnějších období v roce. Příroda se barví do pestrých barev, na zahradě se sklízí úroda a člověk využívá posledních teplých slunečních paprsků k práci na zahradě, aby měl vše hotovo, než přijdou první plískanice.

Péče o trávník

Základem zahrady bývá trávník. Na podzim je nutné shrabat listí, a dokud tráva roste, tak ji také sekat. Většinou to vychází zhruba do konce listopadu.

Posečenou trávu umístíme na kompost a trávník v tento čas také přihnojíme hnojivem s obsahem draslíku, který má ochrannou funkci. Hnojivo bychom měli aplikovat za suchého počasí. Než začne zima, můžeme trávníku dopřát i vrstvu dobře uleželého zahradního kompostu, jenž mu dodá potřebné živiny.

Podzimní výsadba jarních rostlin

Během září a října počítáme i s výsadbou cibulovin jarních okrasných rostlin, jako jsou sněženky, narcisy, tulipány nebo hyacinty.

Vybíráme pro ně místo, kde své paprsky opírá slunce. Tyto rostliny vyžadují na jaře dostatek světla a tepla ke svému růstu. Stejně tak lze vysadit dvouleté rostliny – macešky, náprstník i diviznu, anebo letničky, jako je měsíček zahradní.

Co s trávami a keři?

Máte-li na své zahradě okrasné trávy, nyní přišel čas je před zimou svázat. Rozhodně je nyní nestříhejte, protože byste mohli způsobit jejich odumření. I suchá tráva je v zimní zahradě okrasným prvkem, na který je radost se podívat.

Některé druhy trvalek je třeba před zimním chladem chránit vrstvou chvojí ze smrkového jehličí, zeminy nebo listí. Vyžadují to zejména bergenie, čemeřice, prvosenky a slunečnice. Přikrývkou se ovšem zavděčíte také právě zasazeným cibulovinám.

Před příchodem zimy je nutné sestříhat živé ploty a dobře je prolít vodou ještě předtím, než půda promrzne. Klidně přikryjte kořeny keřů mulčovací kůrou, která je chrání před chladem a také před růstem plevelů.

Díky všem těmto úkonům bude vaše zahrada na podzim řádně připravená.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz