Jak vytvořit bezpečné heslo: Zvolte kombinaci, kterou nikdo nepřekoná

bezpecne heslo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Bezpečné heslo potřebujete dnes na každém rohu. Hesla se běžně využívají u emailů, internetového bankovnictví, platebních karet, přístupů do internetových účtů, pracovních účtů a dalších. Každý průměrný člověk potřebuje minimálně 5 hesel do různých přístupů na internetu nebo v počítači.

Nikdy si nezvolte jedno heslo do všech přístupů. V případě prolomení hesla jsou potom zneužitelné veškeré vaše účty.

Které heslo je bezpečné heslo?

Heslo by mělo obsahovat minimálně 8 znaků. Ideální jsou kombinace velkých a malých písmen. Ještě více můžete svoje heslo zabezpečit, pokud ho doplníte o číslice nebo speciální znaky jako například křížek nebo hvězdička.

Vždy se samozřejmě musíte řídit podle toho, co daný server k použití hesla dovoluje. Někde se totiž jiné znaky než písmena a číslice neakceptují.

Pokud se rozhodnete vytvořit si bezpečné heslo, které bude kombinací velkých, malých písmen a číslic, tak bude asi těžko zapamatovatelné. Můžete si tak vytvořit lehce zapamatovatelnou šifru, že písmeno A bude například 4. Každé písmeno A tedy poté nahradíte v hesle číslem 4. Číslo si můžete volit libovolné, stejně tak nahrazenou samohlásku nebo souhlásku.

Jaká hesla nejsou vůbec bezpečná?

Nejméně bezpečná hesla jsou například vaše datum narození, narození vašich dětí nebo manžela/manželky. Stejně tak jsou velice nebezpečná jednoduše zapamatovatelná hesla, jako je například heslo 1234.

Nevolte si hesla, která jsou pro vaši osobu typická. Například pokud každý ví, že máte rád motorky, tak rozhodně nezvolte jako bezpečné heslo značku motorky, kterou vlastníte.

Nedávejte jako hesla ani jména dětí nebo manžela/manželky. Pokud někdo bude chtít prolomit vaše heslo, tak pro něj nebude problém si tyto možnosti zjistit.

Jak zajistit, aby heslo nikdo nezjistil?

I když budete mít bezpečné heslo, tak pořád existují nástrahy, jak heslo prolomit. Zkušený hacker může zjistit vaše heslo pomocí záznamového zařízení úderů na klávesnici.

Pokud chcete mít 100% jistotu, že si vaše heslo nikdo nezjistí, otevřete si několik programů nebo prohlížečů, kde se dá psát. V každém prohlížeči napíšete část hesla a následně budete heslo  po částech kopírovat. Stejně tak můžete kopírovat heslo z libovolně otevřené stránky podle jednotlivých písmenek.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz