Vyvrtnutý kotník není rozhodně nic příjemného. Je to velmi bolestivá záležitost, která se hojí delší čas. Vždy je velmi důležité rychle reagovat a co nejvíce zabránit vytvoření otoku. Co pomáhá na vyvrtnutý kotník? Vyzkoušejte osvědčenou metodu.
Co na vyvrtnutý kotník?
Na vyvrtnutý kotník nejlépe pomáhá chlad. Pokud se vám stane, že si vyvrtnete kotník, tak se ho snažte co nejdříve chladit. Je úplně jedno, co na to použijete, prostě improvizujte a vytáhněte třeba hrášek z mrazáku. Nohu můžete strčit i pod studenou tekoucí vodu, která by měla mít méně než dvacet stupňů.
Při chlazení kotníku nebo i jiné končetiny si musíte dávat pozor, aby nedošlo k podchlazení. Ledujte vždy do té doby, dokud vám to bude příjemné. Chlad nejen zabraňuje vzniku většího otoku, ale také příjemně uleví od bolesti.
Vyvrtnutý kotník můžete zafixovat
Vyvrtnutý kotník potřebuje ke svému uzdravení co nejvíce klidu. Pokud si ho doma zafixujete pomocí dlahy nebo ortézy, tak uděláte jen dobře a výrazně zkrátíte dobu léčení. Při fixaci kotníku nezapomínejte večer vždy nohu vytáhnout a trochu s ní pohýbat.
Úlevu může také přinášet zvednutí nohy nahoru. Pokud ležíte v posteli, tak si pod nohu dejte polštář, který vám nohu nadzvedne trochu výš. Tím omezíte prokrvení nohy a bolest bude o to menší.
Jak dlouho trvá vyléčení kotníku?
Doba léčby je u každého jiná a vždy záleží na tom, jak moc se vám podařilo váš kotník vyvrtnout. Záleží na rychlosti a délce chlazení, ale i na klidovém režimu, který se musí během léčení dodržovat.
Pokud se vám kotník podaří ihned zchladit a vydržíte mít nohu v klidu dva dny, tak se můžete tohoto problému zbavit během takto krátké doby.
Pokud bolest ani otok neustupuje, tak rozhodně vyhledejte lékařskou pomoc, kdy se ve většině případů provede rentgen kotníku a podle toho se pak nasadí správná léčba nebo dokonce někdy i sádra.
Zdroj informací: MUDr. Ladislav Šlesingr, Nemocnice Plzeňského kraje