Vypěstujte si domácí česnek na zahradě. Co k tomu budete potřebovat?

Česnek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Česnek je už dlouhá léta jednou z přírodních surovin, která má prokazatelně léčivé účinky.  Tato rostlina má protiplísňové, antivirové a antibakteriální účinky. Také je považován za účinný stimulant imunitního systému.

Jak si vypěstovat vlastní česnek?

Každý kdo má u domu nebo na zahradě kousek místa, kde by mohl pěstovat česnek, se může pustit do vlastní produkce. Základem pro vypěstování kvalitního česneku je koupě kvalitního sadbového česneku, který je před zasazením potřeba rozloupat na jednotlivé stroužky. Po rozloupání stroužků je musíte namořit pro předejití plísní a uhnívání v půdě v průběhu růstu.

Příprava půdy před vysazením

Pokud budeme připravovat půdu pro vhodné zasazení česneku, ideálním postupem je si místo, kde chceme sázet jako první porýt. Po porytí rozhrabat a půdu srovnat. Taková příprava půdy před vysazením by měla probíhat někdy koncem letních prázdnin, protože česnek by se měl sázet před začátkem zimy. Určitě nesázet dřív než v průběhu září, aby nedošlo k jeho vyklíčení ještě před zimou. Takto vyklíčený by mohl v zimě zmrznout.

Sázení česneku

Jednotlivé stroužky musíte zasadit s odstupem minimálně 15 centimetrů, tak aby každá rostlina měla dostatečné místo pro svůj růst. Stroužky zatlačíme minimálně 5 centimetrů pod povrch půdy, tak aby byl krytý dostatečnou vrstvou půdy.

Česnek na jaře začne klíčit, až nám vyroste celá rostlina, která vztyčí výhonky. Výhonky je potřeba z rostlin vylámat, aby výhonek neubíral sílu spodní části rostliny.

Kdy česnek sklízet?

Sklizeň by měla nastat v průběhu měsíce srpna. Při vylamování výhonků je ideální si je na pár rostlinách ponechat. Podle toho až se na rostlinách výhonky vztyčí úplně, tak poznáme, že nám česnek dozrál. Po vytažení česneku z půdy musíme paličky očistit, a pověsit na suché a dobře odvětrané místo, aby měl česnek možnost řádně vyschnout, a pěstitelům vydržel co nejdéle. Dobře uskladněný klidně vydrží až do další sklizně, ale minimálně celou zimu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz