Vypadlá hmoždinka není žádný konec světa, jen to dokáže kolikrát znepříjemnit den. Pokud vám ještě k tomu spadne třeba zrcadlo nebo jiný drahý kus nábytku, tak to dokáže i pořádně naštvat. Někdy však může hmoždinka vypadnout již při montování do zdi. Jak si s tím rychle poradit?
Vypadlou hmoždinku opravíte během chvíle
Jestliže vypadlá hmoždinka ve zdi už nedrží, tak máte vlastně několik možností, jak to opravit. První možností je díru trochu zvětšit a použít větší hmoždinku. Tato oprava zabere jen pár minut, pokud k tomu máte doma potřebné vybavení.
Jestliže však není možné použít větší hmoždinku a tím pádem i větší šroub, tak může přijít na řadu sádra. Znamená to tedy starou hmoždinku vyhodit a díru vyčistit.
Nejlépe je potřeba díru i vyfoukat, aby se zbavila prachu, potom navlhčit a stříkačkou vstříknout sádru, do které potom zatlačíte hmoždinku. Během chvilky tak budete moci šroub do hmoždinky znovu přitáhnout.
Vypadlá hmoždinka se dá opravit i jinak
Jestliže sádra nepomůže nebo hmoždinka jednoduše nevydržela kvůli velkému tlaku zátěže, tak může přijít na řadu i chemická kotva. Tady je však už dobré uvažovat o použití chemické kotvy ve spojení se závitovou tyčí, kterou vlepíte požadovaného podkladu.
Chemická kotva má velkou výhodu, že je během chvilky tuhá a můžete na závitovou tyč potom hned něco zavěsit. Je tedy potřeba vyvrtat díru o cca 4 mm širší než je závitová tyč.
Pak je potřeba díru vyfoukat a kartáčkem pročistit, ještě jednou pořádně vyfoukat a použít chemickou kotvu do cca ¾ otvoru. Pak zasunete závitovou tyč a počkáte cca 10 minut.
Pozor na nečistoty v otvoru
Ať už budete používat obyčejné nebo jiné hmoždinky, tak je vždy potřeba si dávat pozor na nečistoty ve vyvrtaném otvoru.
To znamená, že je po vyvrtání potřeba otvor vždy pořádně vyčistit. Použít můžete kompresor k vyfoukání a kartáčky k vykartáčování. Dobré je mít zároveň po ruce vysavač a při vrtání rovnou prach odsávat.