Boty na ferraty – jak vybrat ty pravé?

miroslav matthess jjOAPtxS unsplash
Zdroj: Unsplash
Autor: PR článek

Vybrat boty na ferratu – ať už na tu první nebo pro profíka – není nijak zásadně náročné. Stačí se držet pár jednoduchých pravidel a tipů a nezapomenout na to, že boty vybíráte i podle toho, na jakou konkrétní ferratu se plánujete vydat. Pojďme se podívat na to, jak vybrat ty pravé, které vás při výšlapu nezklamou.

Základní body, které by měly nástupovky splňovat

Boty na ferraty neboli nástupovky mohou být klidně i „obyčejné“ trekové boty, které jsou vám dlouhodobě pohodlné a víte, že v nich něco ujdete, aniž by vám působily jakékoliv problémy. Přesto by měly splňovat několik specifikací, které vám zaručí na ferratách bezpečný a pohodlný pohyb. Bonusem je také odolný a současně prodyšný materiál.

Pojďme se na body, které jsou pro nástupovky zásadní, podívat blíže.

  • Důležitá je tvrdá a přilnavá podrážka. Díky tomu se vám bude na ferratách příjemně pohybovat a tvrdší podrážka rozloží vaši hmotnost na větší plochu.
  • Špička boty na ferraty by nikdy neměla být zaoblená. Ideální je, pokud končí tzv. lezeckou špičkou. Ta vám pomůže s pohodlnějším pohybem po skalách.
  • Pozor na torzi. Čím vyšší torze boty, tím větší riziko vymknutého kotníku. Jak vybrat botu s co nejnižší torzí? Platí zde pravidlo, že čím tužší bota, tím nižší torze.
  • Důležitá je také kvalita šněrování – ujistěte se, že vám bota perfektně padne a můžete si ji pomocí šněrování přizpůsobit.
  • Výhodou je také celoobvodová gumová odsázka.
  • Materiál boty by měl být prodyšný a dobře odolný proti mechanickému poškození.

Nástupovky vybírejte také podle toho, na jakou ferratu se plánujete vydat. V některých případech je lepší sáhnout spíše po vysoké botě, která má sice zaoblenou špičku trochu omezovat, ale pomohou vám zdolat náročnější (například ledovcové) úseky.

Zvlášť v začátcích je ideální sáhnout po pohorkách nebo trekových botách, které už máte doma, víte, že splňují alespoň pár zmíněných bodů a současně jste s nimi už nějakou tu túru prošli.

Poté, co si vyzkoušíte prvních pár ferrat se můžete rozhodnout, jestli chcete do ferratového vybavení investovat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz