Vykroužit díru v dřevotřísce je jednoduché. Použijte vhodný nástroj

drevotriska
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestliže potřebujete vykroužit díru v dřevotřísce například kvůli zásuvkám při stavbě dřevěného domu, tak je vždy namístě použít vhodný nástroj. K vykroužení díry do dřevotřísky si můžete koupit nejlépe takzvaný vykružovák o daném průměru. Vždy je však důležité s tímto nástrojem umět i správně zacházet.

Vykroužit díru s vykružovákem je snadné

K vykroužení díry pomocí zmíněného vykružováku budete potřebovat ještě dostatečně silnou vrtačku, do které vykružovák uchytíte. Na dřevotřísce nebo hotové zdi si musíte vždy poznačit střed dané díry, který si potom předvrtáte cca na 0,5 cm.

Každý vykružovák má uprostřed nasazený vrták tak, aby dobře držel střed celé vykroužené díry. Tento vrták strčíte do předvrtané díry a vykružovák roztočíte.

Vykroužení v dřevotřísce je rychlé. Pokud se jedná o silnější desku, tak vykružovák v průběhu několikrát vytáhněte, aby došlo k ochlazení a vypadnutí kousků odvrtané dřevotřísky.

Jak vykroužit díru do dřevotřísky tak, aby byla pěkná z obou stran

Pokud budete vykružovat díru, která má být pohledová z obou stran, tak si musíte pohlídat hlavně zadní stranu, která se při vrtání většinou vyloupne a bude škaredá.

Aby k tomu nedošlo, tak v místě, kde bude vykružovák vyjíždět, přiložte kousek další dřevotřísky. Tím pádem pojede vykružovák dál a nedojde k vyštípnutí krajů vykružované díry.

Vykroužit díru do betonu, tvárnic nebo cihel můžete obdobným způsobem

Podobně jako u dřevotřísky je důležité si vždy najít střed díry, který si pomocí vrtáku předvrtáte. Potom už jen nasadíte vrták z vykružováku a můžete kroužit pravidelnou krásnou díru například na zásuvky ve zdi.

Vždy se musíte podívat, jaký průměr potřebujete vykroužit a podle toho koupit správný nástroj. Některé nástroje na vykroužení díry jsou univerzální, ale někdy budete potřebovat například speciální korunku, která dokáže vykroužit díru v betonu, který obsahuje i armaturu.

Pokud použijete nesprávný nástroj, tak by došlo k jeho poškození a celá práce by byla zbytečná. Na vrtačce vždy nastavte pouze funkci vrtání bez příklepu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz