Jak utěsnit dveře? Ušetřete peníze za vytápění

vstupni dvere
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud správně utěsníte dveře, tak můžete významně ušetřit za vytápění. Proto je důležité utěsnit vstupní dveře z vnitřní strany. Možná se vám to nezdá, ale proudící studený vzduch ze spodní části dveří může opravdu hodně ochlazovat zbylou část domu. Utěsnit dveře na vstupu do bytu nebo domu je tedy jeden z efektivních nástrojů, jak ušetřit za vytápění.

Jak utěsnit dveře?

Utěsnit dveře zvládnete už za pár korun. Na utěsnění dveří můžete použít jednoduchý kartáč, který má štětiny blízko u sebe. Pro tento způsob utěsnění se prodává speciální těsnící kartáč, který si zakrátíte přesně na své dveře.

Díky štětinám kartáče dokonale zatěsníte celou část. Ve většině případů není podlaha u dveří úplně rovná, a proto kartáč perfektně uzavře i nerovnou spodní část. Dalším řešením může být přimontování vyššího prahu dveří.

Podívejte se také na okolní utěsnění dveří

Pokud se vám zdá, že vaše dveře netěsní ani po svém obvodu, můžete koupit speciální gumové těsnění, které nalepíte na dveře nebo rám dveří.

Při dovření dveří se přilepené gumové těsnění zmáčkne a utěsní tak otvor mezi dveřmi a futry.

V případě, že je mezera mezi futry a dveřmi opravdu hodně velká, tak můžete vyzkoušet správně nastavit panty tak, aby dveře dobře doléhaly.

Pokud se vám při seřizování dveří stane, že dveře začnou drhnout o zem, tak můžete dveře vysadit a do pantů přidat jednu nebo dvě podložky. Díky tomu se celé dveře zvednou a nebudou drhnout o zemi.

Můžete si vyrobit i vlastní práh do dveří

Pokud nechcete kupovat práh do dveří nebo máte doma nějaké hranoly z tvrdého dřeva, tak si můžete vyrobit na míru vlastní práh do dveří, který zakryje co nejvíce možných mezer.

Při výrobě nebo koupi prahu si musíte změřit mezeru mezi dveřmi a zemí. Práh by měl být vyšší minimálně o 1 cm. Na dotykovou plochu prahu a dveří přilepte gumové těsnění, které zbývající mezeru při zavření dveří perfektně zatěsní.

Jestliže si budete vyřezávat vlastní práh do dveří, tak nezapomínejte na důkladné obroušení dřeva a nalakování lakem, který je určený na podlahy.

Podívejte také na komplexní článek, jak ušetřit za topení.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz