Vybetonovat strop nad jímkou nebo menším sklepem zvládnete i svépomocí

bedneni betonu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestliže potřebujete vybetonovat strop nad menším otvorem, kde nebude potřeba použití prefabrikovaného betonu nebo speciálního stropního systému, tak to můžete zvládnout poměrně jednoduše i svépomocí. Jak tedy takový strop vybetonovat?

Zvolte správný podklad

Pokud chcete vybetonovat strop například nad menším sklepem nebo jímkou, tak myslete vždy na správné uložení stropu. To znamená, že pokud budete mít místnost, nad kterou chcete betonovat strop o rozměru zhruba 2 x 2 metry, tak by měl být strop uložen minimálně dvacet centimetrů.

Pokud budete sklep nebo jímku stavět z tvárnic, tak položte strop vždy na celu šířku tvárnice. Je to proto, aby se váha celého stropu po zabetonování co nejlépe roznášela.

Nikdy neusazujte strop méně jak 20 centimetrů.

Jak vybetonovat strop nad jímkou nebo menším sklepem?

Základem je mít postavené stěny, nad kterými budete strop betonovat.

Dalším základním kamenem pevného stropu bude vždy železná výztuž, bez které se do betonování stropu nikdy ani nepouštějte. Strop by měl mít minimálně 20 centimetrů. Pokud by měl být pojezdový, tak klidně i 50 centimetrů.

Pokud se budete pouštět do pojezdového stropu, tak je na místě kontaktovat statika, který vám potřebnou výztuž dopočítá. V případě, že po stropě budete jen chodit, můžete použít kari sítě ve dvou řadách o průměru 6 mm.

Nepodceňujte armaturu

Dvě kari sítě navažte v jeden koš, který položíte na distanční podložky na nosné zdi. Krytí ze všech stran dodržujte minimálně na 3 centimetrech

Strop budete muset z místnosti vybednit a dostatečně podepřít tak, aby bednění vydrželo váhu tekutého betonu. Pro více informací si přečtěte články, jak postavit bednění a utěsnit bednění.

Jakmile budete mít zabedněné a položenou železnou armaturu, můžete se pustit do betonování. Beton je lepší míchat s malou příměsí kamínků o maximálním průměru 16 mm. Při betonáží je nutné používat vibrátor do betonu, aby byl beton pořádně zhutněný.

Až se vám podaří vybetonovat strop, tak ho necháte s bedněním minimálně 21 dní vyzrát. Betonáž se snažte provézt vždy v jeden okamžik, aby vznikla souvislá vrstva betonu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz