Jak postavit bednění na beton? Využijte k bednění betonu cokoliv

bedneni na beton
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Postavit bednění na beton není věda, ale vždy ho musíte udělat tak, aby se při betonování nepohnulo nebo nevyteklo. K výrobě bednění betonu můžete použít opravdu cokoliv. Třeba plech, dřevotřísku, desky, starý nábytek nebo prostě cokoliv, co má alespoň trochu rovnou plochu.

Bednění na beton ze starého nábytku

I ze starého nábytku můžete udělat bednění na beton. Nábytek vždy rozeberte tak, aby vám zůstalo co nejvíce rovných ploch.

Pokud se jedná o dřevotřísku, tak tu můžete zpevnit pomocí palet. Když si na palety pomocí hřebíků nebo vrutů připevníte dřevotřískové desky, tak vám vznikne perfektní pevné bednění na beton.

Pokud se rozhodnete použít dřevotřískové desky bez vyztužení, tak je musíte podepřít vždy v několika místech. Dřevotříska je skvěle zpracovatelná, jen není dostatečně pevná. Proto ji musíte vždy dostatečně podepřít, aby nedošlo k jejímu prolomení.

Složité bednění betonu udělejte z prken

Jestliže budete tvořit složité bednění, tak nejlepším materiálem je vždy dřevo. Tedy konkrétně prkna, která můžete řezat pomocí ruční pilky a spojovat pomocí klasických hřebíků. Nevýhodou klasických prken je, že beton potom není moc pohledový.

V případě, že chcete mít pohledovou stranu betonu dokonale hladkou, tak je nejlepší použít hladkou dřevotřísku, která dokáže vytvořit při správném hutnění a vibrování betonu dokonale hladkou plochu.

Zpevnění a kontrola bednění

Jakmile budete mít hotové bednění, tak nezapomínejte zabezpečit spodní stranu proti odjetí, prostřední část zapřít proti vyvalení betonu a to stejné u horní části. Tlak betonu je opravdu velký, pokud budete tvořit vysoké bednění, tak jeho vyztužení opravdu nepodceňujte.

Nejlepší kontrola bednění je kontrola vlastní vahou. Po dokončení prací zkuste zatlačit celou svoji vahou do každé části bednění. Pokud bude držet tak je v pořádku. Jestliže se jenom trochu pohne, tak musíte zvolit lepší zpevnění.

Pokud máte v bednění někde díru, tak nezoufejte. Menší díra nebo spára se dá zatáhnout pomocí montážní pěny, kterou musíte před betonáží odřezat, aby nezavazela betonovanému prostoru.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz