Vlastní kvas na výbornou pálenku si může udělat každý zahradník, který má na zahrádce nějaké ovocné stromky. Dle zákona musíte mít kvas vyrobený jen z vlastní úrody. Není možné ovoce na kvas dokupovat.
Jaké ovoce se hodí na vlastní kvas na výbornou pálenku?
Pro přípravu vlastního kvasu můžete využít vlastní ovoce z ovocných stromů. Nejvíce je mezi pěstiteli oblíbená pálenka ze švestek. Pozor, ne každá odrůda švestek je k pálení vhodná. Pro výběr vhodných odrůd vybírejte tu s největší očekávanou cukernatostí.
Vlastní kvas na výbornou pálenku můžete připravit také z meruněk, hrušek, jablek, mirabelek, třešní, višní a broskví. Někteří pěstitelé zkouší také jahody nebo rajčata. Jahody nejsou pro vlastní kvas a následnou pálenku vhodné tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výsledkem je pálenka, která je více chuťově výrazná po lihu, než po ovoci samotném.Vždy musíte připravovat vlastní kvas na výbornou pálenku jen z ovoce, nikdy nesmíte pálit dle zákonů z ničeho jiného, jako je třeba zelenina.Takže pokud někoho napadlo pálit líh například z brambor nebo obilí, tak jak je to běžné v jiných zemích, tak jako samostatný pěstitel bez příslušného povolení nemůže.
Jak na přípravu správného kvasu?
Pro správně založený kvas musíte sbírat ovoce, které samostatně upadlo ze stromu. Jen tak poznáte, že je ovoce dostatečně vyzrálé. Pro přípravu dobrého kvasu nejlépe vybírejte ovoce, které je hodně cukernaté. Sesbírané ovoce je potřeba odpeckovat. Pecky totiž mohou celou pálenku pokazit svojí nahořklou chutí, kterou uvolní při procesu pálení do pálenky.Po odpeckování musíte ovoce co nejvíce rozmačkat nebo jinak rozmělnit. Po rozmělnění naplňte předem řádně očištěné a vypláchnuté sudy kvasem.
Doporučuje se plnit sudy maximálně do 70 % jejich objemu. Když si budete připravovat vlastní kvas, tak při správném kvasném procesu bude zvětšovat svůj objem. Při přeplnění sudů by přebytečný kvas přetékal ze sudu ven.
Rady pro úplné začátečníky
Uložení vlastního kvasu je ideální do místností, kde neklesne teplota pod 16°C, a nestoupne přes 25 °C. Každý sud, který budete plnit kvasem je potřeba pořádně uzavřít, tak aby do něj nepronikal vzduch z okolí. Při špatném uzavření sudu by mohl kvas začít plesnivět. Kdo připravuje vlastní kvas na výbornou pálenku, nesmí dle zákona do kvasu dávat žádné přidané cukry. Obsah cukru v ovoci totiž určuje konečný výsledek procent vypáleného alkoholu. Pro ověření cukernatosti ovoce lze použít refraktometr.
Doba kvašení každého ovoce je různá, a také proces kvašení každého ovoce je jiný. Vždy si pokládejte sudy s připraveným kvasem na omyvatelnou podložku. Velice důležitou informací také je, že každý pěstitel, který si chce udělat vlastní pálenku, musí konečnou fázi pálení přenechat na certifikované pěstitelské pálenici. Nikdy si nesmíte pálit svoji pálenku doma!
Podívejte i na naše další nápady a návody.