Medvědí česnek je zdravý: Inspirujte se našimi recepty

Medvědí česnek
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Medvědí česnek je jednou z prvních léčivých bylin, které se na jaře objevují. V současné době získává na oblibě. Lze ho upotřebit v léčitelství i v kuchyni.

Někteří milovníci zdravých bylinek už nedočkavě vyhlížejí, kdy se v přírodě objeví medvědí česnek. Ten patří na jaře mezi první léčivky. V současné době získává stále na větší oblibě. Je to dáno hlavně jeho léčivými účinky a také zajímavou chutí, která je podobná česneku. Co všechno si můžete z něho můžete připravit?

Kde medvědí česnek najdeme

Málokdo vám prozradí, kam na medvědí česnek do lesa chodí. Je to stejné jako při sbírání hub. Nejlepší naleziště zůstávají skryta. Medvědí česnek však můžete najít hlavně na vlhčích stanovištích ve stínu lužních lesů, kolem potoků nebo na úpatí svahů. Někdo si ho pěstuje i doma na zahradě jako okrasnou rostlinu, která se velice dobře množí.

Pokud se na medvědí česnek vydáte do přírody, berte na vědomí, že se sice nejedná o chráněnou bylinu, ale přesto byste ji měli trhat jen tolik, kolik opravdu spotřebujete. Kromě toho je její sběr zakázaný v chráněném území. Pozor je třeba dávat také proto, abyste listy medvědího česneku nezaměnili za jedovatou konvalinku. Vodítkem bude pro vás jeho typická vůně po česneku, která je nezaměnitelná.

Léčivé účinky medvědího česneku

Tato jarní bylina pomáhá zlepšovat paměť, funguje proti závratím, posiluje trávicí trakt, čistí cévy a působí proti ateroskleróze. Ulevuje při kašli, nachlazení a chřipce. Dále je bohatý na vitamín C, čímž se řadí mezi významné antioxidanty. Má silné protiplísňové účinky a působí jako přírodní antibiotikum. Dovede ulevit i při revmatických bolestech.

Použití medvědího česneku v domácnosti

V minulosti se šťáva z medvědího česneku používala jako repelent proti otravnému hmyzu nebo jako dezinfekce. Jíst bychom ho měli za syrova. Lze ho přidávat do pomazánek, salátů a polévek, pod maso, můžete ho i podusit a upravit jako špenát.

Dip z medvědího česneku

Natrhanou hrst medvědího česneku opláchneme vodou a jemně ručně nasekáme nebo dáme do mixéru. Přidáme zakysanou smetanu, případně bílý jogurt, osolíme a dochutíme pepřem. Vše dobře promícháme.

Pesto z medvědího česneku s olejem

Medvědí česnek nejlépe uchováme za syrova, když z něho připravíme výborné a jednoduché pesto. Budeme potřebovat listy této aromatické byliny, olivový olej a sůl. Vše dáme do mixéru a dobře rozmixujeme. Pak směs naplníme do skleničky, kterou uzavřeme a dáme do ledničky. Zde vydrží alespoň dva týdny.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz