Bobkový list a jeho léčivé účinky, které si může zkusit každý

bobkový list
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Bobkový list je nejen koření, ale i léčivá bylina. A právě o jeho léčivých účincích to dnes bude. Ukážeme si speciální olej, jenž je vhodný na potíže s klouby či bolesti svalů. Olej se před použitím trochu nahřeje a následně se s ním potírají místa, která nás bolí.

V podstatě je na úrovni mastiček proti bolesti, které koupíte v lékárně – proti bolesti a zánětům, dokonce působí i proti revma. Potřebujeme vlastně tři suroviny – 50 g bobkového listu, 200 ml lihu (70%) 400 ml oleje (slunečnicový, olivový, prostě jakýkoliv obyčejný nebo sádlo, tak to dělávali naše babičky). Takže hurá na přípravu.

Bobkový list a jeho využití

Bobkový list se naloží do alkoholu a nechá celý den louhovat. Pak se přidá olej a celá směs se zahřívá minimálně 4 hodiny (směs se nesmí vařit). Může se zahřívat i v troubě – teplotu na 60 – 70 stupňů Celsia a nikdo se nemusí bát, že začne vřít. Dále se propasíruje a používáme na klouby, bolavé kosti a na oblasti, které jsou postiženy revmatismem.

Bobkový list se může využít i u léčivých obkladů, jenž se  mohou používat okamžitě. Listy (sušené) se jen rozdrtí a smíchají s olejem. Nanese se to na gázu a přiloží na centrum bolesti. Nechá se působit celou noc, případně se dá přikládat vícekrát za den.

A co takhle léčivý sirup?

Bobkový list, tedy jeho 15 lístků se rozvaří s půl kg krystalového cukru a 250 ml citronové šťávy. Vaří se to tak dlouho, dokud nevznikne hustá tekutina – podobné konzistence jako je med. Listy se vytáhnou a užívá se 1 lžička sirupu denně. Skladuje se v ledničce v uzavíratelné lahvi.

Bobkový list má i další pozitivní účinky. Například listy, které se vloží pod polštář, způsobí klidný spánek a navíc pomůžou k rychlejšímu usnutí. Jejich vůně disponuje uklidňujícími účinky, odplaví stres a napětí. Je tedy vynikající na nespavost.

Zničí moly

Bobkový list stačí dát do skříně, a to jen pár lístků a oblečení bude chráněno. Je to na stejné bázi účinku jako levandule. Kdo by nechtěl dělat už výše zmíněný olej, tak si v hmoždíři si rozdrtí několik lístků bobkového listu a zalijí se olivovým olejem.

Bobkový list v této směsi se promíchá a celková směs nanese na místa, která jsou postižená revmatismem. Obklad se klidně může používat i vícekrát za den. Tak to je jen pár výhod tohoto dalšího druhu z blahodárných koření.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz