Udělat si netradiční vánoční stromeček z větví není nic těžkého. Pokud si chcete letos užít trochu jiné Vánoce a nedrancovat kvůli vánočnímu stromečku přírodu, tak máte možnost si vyrobit vlastní větvičkový vánoční stromeček, na který vám bude stačit nasbírat chvojí.
Netradiční vánoční stromeček
Na netradiční větvičkový vánoční stromeček můžete použít jakékoliv jehličnaté chvojí, ale nejlépe bude vypadat ze smrku nebo jedle. Pokud zvolíte chvojí, které budete mít nasbírané z borovice, tak výsledný stromeček bude působit hodně chudě.
Chvojí si můžete nasbírat předem, aby stačilo trochu proschnout v případě, že ho sbíráte při sněhu nebo dešti. Chvojí nechávejte proschnout ideálně venku pod střechou. Čím později strčíte chvojí nebo samotný vánoční stromeček do vnitřního prostoru, tak tím déle vám také vydrží.
Jak vyrobit vánoční stromeček z větví?
Vyrobit vánoční stromeček z větví je snadné. Budete tedy potřebovat proschlé chvojí, pevnou dřevěnou tyč nebo kůl, vázací drát a kleště. Kůl si ideálně postavte rovnou do stojanu, ve kterém už potom stromeček rovnou necháte. Kůl bude sloužit jako kmen budoucího vánočního stromečku.
Chvojí začnete přivazovat od spodní strany. Chvojí dávejte jakoby vzhůru nohama a skládejte ho nahusto přímo na sebe. Každou větvičku je přitom potřeba přivázat pomocí vázacího drátu ke kmenu, aby se se stromečkem dalo manipulovat.
Nebojte se vázací drát pořádně dotáhnout. U spodní strany dávejte větší větvičky a až se budete přibližovat k horní části, tak už dávejte jen menší slabé větve, aby výsledek tvořil tvar opravdového stromku.
Aby stromeček vydržel co nejdéle
Stejně jako u klasického stromečku vám začne i tento opadávat. Pokud ho chcete uchovat co nejdéle v kondici, tak nesmíte stromeček vystavit příliš velkému teplotnímu šoku.
To znamená, že před tím, než se rozhodnete stromeček umístit do vnitřního prostoru, tak ho dejte například do sklepa nebo garáže, kde už nemrzne, ale je tam třeba okolo deseti stupňů. Nechte ho tam minimálně 24 hodin a teprve potom ho postavte do pokojové teploty.