Jak udržet vánoční stromek čerstvý, aby neopadával. Nedělejte zásadní chybu

vánoční stromek
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vánoční stromeček je u nás během Vánoc běžně součástí každé domácnosti. Proč však někomu vánoční stromek zvadne a začne opadávat dřív a někomu zase později? Důležité je neudělat zásadní chybu hned při jeho přívozu a dostatečně o něj následně pečovat.

Pokud mu budete dávat dostatečnou péči, tak může vydržet klidně i několik dní navíc. A to si každý stromeček, který rostl předtím několik let zaslouží.

Vánoční stromek musíte správně skladovat

Pokud vánoční stromek kupujete v dostatečném předstihu, tak vždy myslete na jeho skladování. Pokud máte balkon, tak ho jednoduše nechte na balkoně. Pokud máte zahradu, tak na zahradě. Stromek po zakoupení uchovávejte v nádobě s vodou. I přes to, že je už uříznutý, tak dokáže nasát ještě trochu vody.

Vodu nejlépe saje přes neporušenou kůru. Spodem kmenu zakraťte pilkou na dřevo, aby byl řez čerstvý před ponořením do vody. Díky tomu bude zase lépe sát vodu.

Před strčením dovnitř stromek aklimatizujte

Aklimatizovat vánoční stromek je nutností. Pokud stromek vezmete z venkovních mrazivých teplot do vyhřátého domu, tak mu způsobíte velkou teplotní ránu, a díky tomu může začít opadávat ještě dříve, než by bylo nutné.

Vánoční stromeček umisťujte do stojanu, který má nádobku na vodu. Při strkání do stojanu musíte spodní hranu kmenu strčit do prostoru, kde bude v nádobě voda. Vodu pravidelně kontrolujte a přes svátky několikrát doplňujte. Lepší je používat odstátou kohoutkovou vodu nebo dešťovou vodu pro zalévání stromku.

Některé odrůdy stromků opadávají později

Jestliže chcete stromek, který nebude rychle opadávat, tak se rozhodně vyvarujte pořízení smrků. Smrk obvykle opadává ze všech stromků nejrychleji. Daleko lépe je na tom jedle nebo borovice. Borovice opadává úplně minimálně.

Pokud nechcete vytahovat jehličí z koberce ještě o letních prázdninách, tak se vyplatí pod stromek nachystat podložku, ze které půjde jehličí jednoduše vysát nebo zamést. Pokud chcete designovou podložku, tak se prodávají pod stromky podložky ve tvaru umělého sněhu. Je to vatová podložka, která jehličí dobře pochytá.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz