Domácí uzený salám zvládnete snadno i svépomocí. Jestliže máte doma udírnu, tak stačí pouze koupit kvalitní salám, který běžně jíte a víte o něm, že vám chutná. Uzení mu poté dodá skvělou zauzenu chuť. Nejlepší je ještě čerstvě vytažený z udírny.
Uzený salám musíte předem správně připravit
Na uzený salám můžete koupit jakýkoliv trvanlivý salám, jako je například vysočina, poličan, lovecký salám, herkules a podobně. Po zakoupení musíte salám kompletně oloupat, aby se se mohl pověsit do udírny.
Některé trvanlivé salámy mají připravený provázek, který můžete pověsit za háček přímo do udírny. Pokud salám provázek nemá, tak si ho tam budete muset dodat. Salám přivažte pevně, protože se bude během uzení vysušovat a mohl by vám spadnout do udírny dolů.
Na uzený salám nepotřebujete vysokou teplotu
Jelikož budete kupovat salám, který není potřeba nijak tepelně upravovat, tak ani na uzený salám nemusíte v udírně vytvářet velkou teplotu. Naprosto postačí, pokud v udírně udržíte teplotu mezí 50 – 60 stupni.
Salám při této teplotě mějte v udírně cca 6 hodin a potom ho vytáhněte. Takto postupujte v případě kupovaného salámu.
Pokud si však budete vyrábět vlastní salám, tak ten je ideální již od začátku po převaření udit na studeném kouři klidně sedm dní v kuse.
Uzení prodlouží trvanlivost salámu a dodá mu příjemnou chuť
Uzený salám by neměl být po vytažení z udírny hořký. Po vyuzení ho nejlépe skladujte v lednici, díky vyuzení bude mít salám minimálně dvakrát větší trvanlivost.
Při uzení salámů nepřidávejte do udírny nic jiného než salám nebo párky. Rozhodně nikdy nemíchejte například rybu s jiným masem. Ryba je velmi specifická svou vůní, která by se přenesla i na ostatní potraviny.
Před přidáním salámu do udírny je dobré si udírnu roztopit na požadovanou teplotu minimálně dvě hodiny předem. Nikdy nezatápějte až po vložení salámu do udírny, ve většině případů by salám po jeho povrchu zčernal.