Staročeská nádivka do kuřete pro milovníky tradiční české kuchyně

staročeská nádivka
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Kuře s nádivkou je sice známé, ale nyní to bude na staročeský způsob. Hodně lidí, převážně starších bude tento recept jistě znát. Surovin je možná nepatrně více, ale na druhou stranu to zase vyváží ta dobrota na talíři. Takže se na to podíváme.

Staročeská nádivka se musí dobře připravit

Staročeská nádivka je sice zásadní, ale začneme kuřetem. Kuře, pokud možno větší, si umyjeme a dáme na chvíli stranou. Dále jde v podstatě jenom o míchání. Troubu si předem rozpálíme na 250 stupňů. Na pánvi si rozpustíme máslo, přidáme na něj cibulku, kterou osmažíme, dále přidáme anglickou slaninu, žampiony nakrájené na plátky, mohou být i z konzervy, vše důkladně osmažíme a necháme si stranou vychladnout.

Staročeská nádivka se nyní začne míchat celá. Rohlíky nakrájíme na kostičky, zalijeme mlékem, přidáme žloutky, petrželku, směs z pánve, sůl a pepř.

To je teprve začátek

Staročeská nádivka je v podstatě dokonalá, ale ještě se musí přidat tzv. něco. Tím je v tomto případě sníh ušlehaný z bílků, který se opatrně vmíchá do nádivky. Kuře si osolíme, nádivku vložíme dovnitř a vložíme do pekáče s máslem. Dáme do trouby. Po 10 minutách se kuře musí podlít vodou.

Teplota se sníží na 200 a peče se zhruba hodinu zakryté. Na závěr se už jenom dopeče bez víka dokřupava. A kuře je hotové. Co k němu podávat, to si každý může vybrat. Kdo drží štíhlou linii, tak aby to vyvážil, může si dát jen zeleninu.

S čím ho vlastně jíst

Staročeská nádivka ve spojitosti s kuřetem v tomto stavu je tak dobrá, že už se vlastně nemusí podávat s ničím. Kdo chce, může si nádivky připravit více, aby mu zbyla a podávat ji k hotovému kuřeti. Tímto způsobem se to často dělá.

Dále se může podávat chleba či jiné pečivo. Kdo má však rád tzv. hutný pokrm, tak si k tomu může uvařit brambory, případně bramborovou kaši. Rýže se úplně nehodí, jelikož je kuře nadívané po staročesku, a k tomu rýže nepatří.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz