Umíte kupovat maso u řezníka? Naučíme vás, jak nakoupit vepřové a hovězí

maso u reznika
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Jakmile přijde neznalý člověk k řezníkovi do masny, kolikrát ani neví, co tam vlastně koupit. Zahltí ho pohled na různé druhy masa, které jsou v nabídce. Každé maso se přitom hodí na něco jiného, takže je důležité vědět, jaký je mezi nimi rozdíl. V článku vás naučíme nakupovat vepřové a hovězí maso.

Jak nakupovat čerstvé maso

Pro někoho se může zdát jednodušší koupit si maso balené v supermarketu. Když nemá jinou příležitost, je to jedna z možností, jak získat výchozí surovinu pro masový pokrm. V masně jsou sice jednotlivé druhy masa popsány, ale už se nedovíte, které se více hodí na pečení a které na polévku.

Určitým orientačním bodem bude cena masa. Levnější je polévkové, bývá horší kvality. Dražší maso je kvalitnější a lze z něho připravovat minutky a různé speciality.

Druhy vepřového masa

Za první jakost se u vepřových druhů masa považuje panenská pečeně. Je to sval pod hřbetem, která je ideální na pečení na rožni. Nemusí se vždy prodávat zvlášť, někdy bývá součástí kotlety.

Kotlety neboli carré jsou vhodné na pečení, kýtu využijete na pečení a na řízky, nechcete-li je mít příliš prorostlé. Někdo si totiž na řízek raději koupí mastnější krkovici, ze které se připravují pečené masové pokrmy.

Vepřové plecko má různé využití. Uvaříte z něho guláš, ražniči i čevabčiči. Můžete ho pomlet na sekanou a karbanátky, lze ho péct i dusit. Bůček se hodí na pečení a nadívání.

Nejméně kvalitní vepřové maso jsou kolena, nohy a hlava. Určitě znáte delikatesy v podobě pečeného kolena nebo ovar. Z prasečích nožiček je možné uvařit rosol či huspeninu.

Druhy hovězího masa

Základní dělení hovězího masa je na zadní a přední. Nejkvalitnějším zadním je svíčková. Je to dlouhý sval, který se nachází pod hřbetem. Můžete ji použít na pečení, dušení i minutky. Uděláte z ní bifteky, steak či tatarák. Toto maso je křehké a jemné.

Hovězí plec si kupte, když budete chtít maso na dušení nebo k omáčce. Maso z kýty se používá na pečení, dušení, a to buď v celku nebo v plátcích. Rozlišujeme vrchní a spodní šál, květovou špičku a ořech, přitom platí, že se jedná o maso s malým množstvím tuku i vaziva.

Na polévku vezměte raději přední hovězí maso – hrudí špičku, vrchní žebro nebo podplecník. Na guláš je ideální kližka.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz