Úklid domácnosti: Připravte si plán, abyste se nemuseli bát

úklid domácnosti
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Pokud totiž denně vykonáte alespoň něco, úklid v domácnosti bude snazší a bude vás i více bavit. Naráz bývá toho hodně a časově se to nedá stíhat.

Život v bytě nebo domě s sebou přináší nutnost udržovat pořádek. Možná jste také někdy zažili situaci, kdy se vám nečekaně ozvala kamarádka, se kterou jste se dlouho neviděla, a že se za chvíli staví u vás na kávu. Ihned bylo třeba poschovávat vše, co nebylo na svém místě, naházet nádobí do myčky, nebo se urychleně pustit do jeho umývání. Tyto přepadovky asi nejsou právě v oblibě. Abyste úklid domácnosti zvládali snadno a jednoduše, máme tu pro vás praktický návod, jak na to.

Úklid vždy plánujte

Skloubit dohromady zaměstnání, domácnost a péči o děti je mnohdy velmi složité a časově náročné. Aby se vám domácnost lépe udržovala v čistotě a pořádku, je užitečným řešením si vytvořit plán úklidu. Na každý den si naplánujete, že uklidíte určitou část ve svém bytě. Jeden den to může být koupelna s WC, pak vysávání v jednotlivých místnostech, další den se pustíte do čištění bot a praní špinavého prádla a podobně. Pokud totiž denně vykonáte alespoň něco, úklid v domácnosti bude snazší a bude vás i více bavit. Naráz bývá toho hodně a časově se to nedá stíhat.

Nádobí si umyjte každý večer

Není právě příjemné ráno vstát a v neuklizené kuchyni hledat čistý hrníček, do kterého byste si uvařili čaj. A přitom stačí opravdu málo. Umýt večer nádobí, když nemáte myčku, zabere sotva deset minut. A při ranním vstávání vás přivítá kuchyň bez nepořádku. Příjemně to člověka naladí do následujícího pracovního dne.

Každá věc by měla mít své místo

Je opravdu hodně důležité, aby věci ve vašem domově, měly každá své místo a neválely se jen tak na gauči, skříni nebo stole. Pak je totiž snadné je na to místo uklidit a v bytě udržovat pořádek. Aby byl úklid domácnosti efektivní, je třeba mít v něm systém a pravidelnost. Cílem není uklízet celý den a mít toho pak nad hlavu a žádný volný čas pro sebe. Když ale po malých částech zvládnete dát do pořádku alespoň něco, bude vaše domácnost vypadat hned lépe.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz