Údržba bazénové vody. Jak mít čistou vodu v bazénu i bez filtrace

čistá voda v bazénu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud chcete mít vodu v bazénu po celé léto průzračně modrou a čistou, tak se jí musíte také trochu věnovat. Voda se bez dostatečné péče začne kazit a během chvilky budete mít místo bazénu brčál, který může začít zapáchat, a také být plný larev komárů.

Jak udržet čistou vodu v bazénu?

Pokud máte doma menší bazén, ke kterému nemáte filtraci, budete muset vodu udržovat pouze pomocí bazénové chemie, kterou si pořídíte v každém hobby marketu nebo supermarketu. Vždy si pečlivě prostudujte návod, jak se daná chemie do bazénové vody používá.

Dodržujte ochrannou dobu, kdy by se do vody nemělo chodit po použití chemie. Nepřidávejte více chemie, než uvádí návod v domnění, že vodě více pomůžete. Můžete si tak spíše zapříčinit podráždění očí nebo kůže než větší čistoty bazénu.

Vodu v bazénu budete muset čas od času vyčistit i pomocí sítka od listí a nečistot, které se do vody dostávají ze vzduchu. Velice pomáhá zakrývat bazén pomocí plachty, pokud se v něm zrovna nekoupete.

Pokud budete mít větší bazén, kde je množství vody několikanásobně větší, budete už muset pořídit i bazénovou filtraci, která se bude starat o čistou vodu v bazénu a bude filtrovat i případné nečistoty, které se do vody dostávají zvenčí.

Bazénové filtrace

Pomocí filtrace budete vodu v bazénu udržovat mnohem jednodušeji čistou. Bazénová filtrace je mechanický nástroj, přes který proudí voda z bazénu. Vodu s nečistoty čerpá filtrace ven z bazénu, a druhu stranou ji vrací přefiltrovanou zpátky.

Můžete si vybírat mezi filtrací s papírovou vložkou nebo s kvalitnější pískovou filtrací. Do filtrací se prodává speciální filtrovací písek, který zachytí mnohem více nečistot, než by zachytila filtrace s papírovou vložkou. Bazénovou filtraci je potřeba čas od času vyčistit a písek v ní vyměnit.

I při používání bazénové filtrace nezapomínejte na úpravu vody pomocí bazénové chemie. Pokud máte možnost bazén zakrývat, tak je to s ohledem na čistotu vody vhodné u každého bazénu, ať už menšího nebo většího.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz