Recepty z mrkve aneb Co dělat s jejím přebytkem

Recepty z mrkve
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Mrkev patří mezi základní potraviny v domácnosti, ale málokdo ví, jaké recepty se dají z mrkve připravit. Většina lidí používá mrkev jen do svíčkové nebo do polévky. Není třeba se držet pouze těchto jídel, vyzkoušejte naše tipy na recepty z mrkve.

Jaké jsou typické recepty z mrkve?

Dušená mrkev

Určitě si ze školní jídelny pamatujete na dušenou mrkev s hovězím masem a bramborem. Spousta lidí nemá toto jídlo rádo právě kvůli špatným zkušenostem ze školy. Od té doby ale již uběhlo několik let – možná budete překvapeni a dušená mrkev vám nyní zachutná.

Mrkvový koláč

Dalším velmi oblíbeným pokrmem z mrkve je v dnešní době mrkvový koláč. Na mrkvový dort či koláč dnes existuje nespočet receptů, a tak je velmi pravděpodobné, že vám některý zachutná. Navíc mrkvový koláč je typický svou jednoduchostí, takže se nemusíte obávat, že byste ho nezvládli.

Mrkvový salát

Mezi recepty z mrkve patří také mrkvový salát, který můžete podávat hned k několika pokrmům. Opět existuje několik druhů mrkvových salátů, někdo přidává citronovou šťávu, někdo jablka či ananas. Můžete také vyzkoušet přidat nasekanou cibulku.

Co dalšího z mrkve připravit?

Mrkvová polévka

Mezi ne příliš tradiční recepty z mrkve patří mrkvová polévka. Můžete vyzkoušet přidat do polévky kari a tím polévku ozvláštnit. Milovníci pálivého jídla mohou místo kari přidat chilli. Kombinace sladkého a pálivého je v dnešní době velmi oblíbená.

Mrkvová pomazánka

Čekáte návštěvu? Připravte jim k zakousnutí chlebíčky s mrkvovou pomazánkou. Mrkvová pomazánka není vůbec složitá. Mrkev s celerem nastrouháte a smícháte s tvarohem nebo majonézou. Potom ochutíte solí, pepřem a citronovou šťávou a máte hotovo.

Mrkvové placičky

Jako chuťovku můžete také připravit mrkvové placičky. Dají se upéct na různé způsoby, někdo má radši dietnější recepty například s ovesnými vločkami. Mrkvové placičky můžete použít i k zakousnutí k salátu.

Zbytek mrkve můžete zavařit nebo zamrazit

Pokud jste již všechny recepty z mrkve vyzkoušeli a stále máte přebytky mrkve, zkuste mrkev zavařit.

Nebo můžete mrkev nastrouhat, přidat nastrouhaný celer, dále petržel a vše dát do sáčků do mrazničky. Budete mít díky tomu předpřipravenou směs do polévky a polévka bude o to rychleji hotová.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz