V dnešní době je naprostou klasikou jezdit na in-line bruslích. Na cyklostezkách na nich vidíte snad každého, koho brusle učarovaly. Trekové brusle jsou retro, které bylo v módě někdy od poloviny minulého století. Pomalu se však vrací a jejich další zlaté období je možná opět za dveřmi.
V čem se liší trekové brusle od in-line bruslí? A jaké mají vůbec trekové brusle výhody?
Kolečkové brusle znali lidé už v 18. století
První kolečkové brusle spatřily světlo světa už v roce 1760 v Belgii a ihned si získaly oblibu. Byly zdokonalené a v roce 1937 vznikla dokonce Asociace kolečkového bruslení, jež prosazuje zájmy kolečkových bruslařů.
Zde je ovšem třeba připomenout, že se vesměs jedná o brusle, nyní nazývané trekové – které mají kolečka ve dvou řadách, což je výhodou pro začátečníky, děti či občasné bruslaře.
Na trekových bruslích můžete i tančit
Lze na nich i tančit, skákat skok vysoký, být na diskotéce nebo jen tak jezdit v parku. Jejich hlavní výhodou je to, že se na nich lépe udržuje rovnováha. Rozhodně lépe než na in-line bruslích.
Proto jsou vhodné pro malé děti nebo dospělé, kteří mají právě s udržením rovnováhy problémy. Stačí se na ně jen postavit a je to. Oproti in-line bruslím nejsou tak rychlé, zato dovolují i taneční kreace, a to různé otočky a skoky. Takže kdo má toto rád, užije si s nimi daleko více zábavy.
Vzhledem k popularitě argentinského seriálu Soy Luna, který si oblíbili zejména starší děti, je možné, že trekové brusle získají mezi lidmi opět další příznivce.
In-line rychlobruslení
Pravda je, že více než trekové uvidíte na cyklostezkách in-line bruslaře. Tyto brusle na pěti kolečkách v jedné řadě jsou velmi rychlé a naučit se na nich jezdit někdy trvá.
Vhodné jsou zejména pro rychlostní bruslení, je možné na nich skákat na rampách, lávkách. Některé venkovní in-line brusle vydrží i jízdu na nerovném povrchu nebo po trávě. Většinou mají gumová kolečka s nízkou hmotností a malým valivým odporem.