Jak uplést velikonoční pomlázku. Postup krok za krokem

pleteni pomlazky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Na Velikonoce by neměla žádnému muži chybět doma velikonoční pomlázka. Pokud si někdo zvládne udělat vlastní pomlázku z proutí, tak na ni může být i náležitě pyšný. Vlastnoručně upletená velikonoční pomlázka z osmi proutků udělá mnohem více radosti i každé ženě, za kterou s ní přijdete.

Pomlázka z vrbového proutí

Aby byla velikonoční pomlázka správně ohebná a pružná, tak nejlepší je právě z vrbového proutí. Pokud nemáte ve svém okolí žádnou pěknou vrbu, tak můžete vybrat i jiné proutky, které však musí být alespoň trochu ohebné.

Na hlavní tělo velikonoční pomlázky si vyberte osm zhruba stejně silných a stejně dlouhých prutů. Dále budete potřebovat dva slabé proutky na uvázání konců pomlázky. Ty už nemusí být tak dlouhé jako delší proutky.

Jak uplést pomlázku z 8 proutků

Osm stejně dlouhých prutů na velikonoční pomlázku dáte k sobě a u rukojeti je svážete pomocí jednoho slabšího proutku. Kdyby vám to náhodou nedrželo, tak si můžete pomoci i slabším drátkem, který bez problému proutky u sebe podrží.

Pletení pomlázky – postup

1) Rukojeť si otočíte směrem od těla a rozdělíte si proutky tak, aby na každé straně byly 4 pruty.

2) Vezmete si pravý vnější proutek a vrchem jej protáhnete mezi druhým a třetím proutkem levé strany. Následně vraťte zpět na pravou stranu. Vrátíte jej nikoliv nahoru, ale směrem dovnitř, takže se stane prutem vnitřním. Z prutu č. 1 tedy bude prut č. 4.

3) Celý postup následně opakujte zrcadlově i na druhé straně. Postupujte dále stejně až na vrchol pomlázky a pravidelně střídejte pravou a levou stranu.

4) Po dopletení se musí velikonoční pomlázka ještě uvázat na svém konci stejně jako u rukojeti na začátku.

Na velikonoční pomlázku patří i ozdobné mašle

Po dopletení velikonoční pomlázky a správném uvázání horní strany nezapomínejte uvázat také mašle, které budou pomlázku zdobit.

Nemusíte to však přehánět, protože určitě na některé z návštěv dostanete další mašle. Pokud vás pletení vlastní pomlázky bavilo a máte přístup k většímu množství proutků, tak si můžete připravit i pletený košík na velikonoční výslužku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz