Barvení vajec pomocí cibule: Vyrobte si nádherně ozdobená vajíčka staročeskou metodou

barvení vajec
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Velikonoce a barvení vajec patří neodmyslitelně k sobě. Pokud nejste u barvení vajec zastáncem umělého barviva, tak můžete použít přírodní zdroje, jako jsou slupky od cibule, které vajíčka nabarví do krásné hnědé barvy.

Budete mít takto jistotu, že vejce jsou obarvena zcela přírodně a vajíčkům neuškodí žádná chemicky připravená barva. Po Velikonocích je tak budete moci beze strachu zkonzumovat.

Barvení vajec cibulovými slupkami

Z cibule budete pro barvení vajec potřebovat pouze její slupky. Dobré je se snažit loupat cibuli tak, aby každá slupka byla co největší. Dále si připravte dostatečně velký hrnec, vejce, obvaz, nit, ocet a lístky ke zdobení.

Před barvením vajec v cibulových slupkách musíte každé vajíčko pořádně odmastit a případně z něj odstranit sériové číslo, kterým jsou kupovaná vajíčka označena.  K odmaštění a odstranění čísla skvěle poslouží malá houbička a ocet, případně můžete použít i saponát na nádobí.

Při barvení vajec cibulí není co pokazit

Pokud budete dodržovat přesný postup, tak na barvení vajec cibulí není opravdu co pokazit. Na odmaštěná vejce dáte okrasný lístek, který může tvořit například čtyřlístek. Vajíčko pak zatáhnete do obvazu. Na vrchní i spodní straně obvaz zavážete pomocí bíle nitě.

Takto připravená vejce naskládáte do hrnce a k nim naházíte co nejvíce slupek z cibule. Vodu nalejte do hrnce tak, aby nad vajíčky byla alespoň další 3 centimetry.

Po přivedení k varu necháte vajíčka vařit 15 minut a odstavíte z plotny. Vejce i s nálevem necháte vychladnout a dáte do lednice přes noc. Další den vytáhnete vajíčka z obvazu již krásně obarvená.

Po obarvení vajec nezapomeňte na omastek

Po vytažení vajec z obvazu je nechte oschnout a potřete slaninou nebo máslem. Díky tomu budou vejce krásně lesklá.

Pokud budete barvit vejce bez ozdobného lístku, tak je i tak musíte zabalit do obvazu. Pokud dáte vejce do nálevu se slupkami z cibule jen tak, tak by se mohlo stát, že se slupky přilepí na vejce. Výsledkem potom budou nepěkně obarvená flekatá vajíčka.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz