Sudové ohniště a gril. Vyrobte si je snadno z plechového sudu

sudové ohniště
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Sudové ohniště využijete v zimě na zahřátí u posezení nebo i v létě jako gril. Nelíbí se vám mobilní ohniště, která se prodávají v obchodech? Potom není nic jednoduššího, než si vyrobit vlastní ohniště ze sudu, a to doslova jen za pár korun.

Co budete na sudové ohniště potřebovat?

Na sudové ohniště budete potřebovat starý nebo novější plechový sud, který nebude minimálně ve spodní polovině napaden rzí. Dále budete potřebovat vrtačku a rozbrušovačku s řezným kotoučem.

V případě, že budete chtít mít ohniště i esteticky upravené, tak budete potřebovat také barvu, která je určena pro vysoké teploty, brusný kotouč a štětec.

Dále budete potřebovat drobné nářadí jako je metr, tužka, kterou si sud poznačíte, ruční brousek a šroubovák k odstranění případných drobností, které můžou být k sudu přišroubovány.

Jak vyrobit ohniště ze sudu

Sudové ohniště vyrobíte rychle a snadno. Stačí si postavit sud na rovinu a rozmyslet si, jak vysoké ohniště chcete mít. Většinou se dělá od země minimálně 50 cm. V této úrovni si uděláte kolem dokola rovnou čáru, která vám poslouží k rovnému řezu.

Po této čáře pomocí rozbrušovačky uděláte řez a budete se snažit ho udělat co nejvíce rovný. Po odbroušení vám vznikne ostrá vrchní hrana, kterou buďto zabrousíte nebo přehnete. Pokud budete chtít vrchní hranu přehnout, tak ji nařízněte a pomocí kleští začněte otáčet.

Nezapomínejte na správný přísun vzduchu

Aby bylo sudové ohniště dokonalé, tak musíte udělat i správný přísun vzduchu. Pokud chcete své ohniště dotáhnout k úplné dokonalosti, tak si vyrobte z roxorů rošt, na kterém bude oheň hořet. Ten umístíte cca 20 cm od spodního dna sudu.

Pod roštem potom kolem dokola navrtáte díry, které se postarají o správný přísun vzduchu a dokonalé hoření v sudu. Rošt musíte udělat tak, aby byl vyjímatelný a bylo možné ze sudu čas od času vysypat popel.

Pokud budete chtít zároveň hoření i regulovat podle potřeby, tak si místo vyvrtaných děr můžete ve spodní části sudu udělat dvířka.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz