Stavební spoření bylo dříve velmi populární díky lukrativním státním příspěvkům, které dosahovaly až ke 25 %. V posledních letech jsou však státní příspěvky nižší. Jaká je tedy aktuálně státní podpora a jak to v dnešní době u stavebního spoření chodí?
Státní podpora a poplatek za sjednání
V dnešní době činí státní podpora 10 % z částky, kterou za celý rok naspoříte. Pokud za rok naspoříte 10 000 Kč, státní příspěvek bude 1 000 Kč. Maximální státní podpora je však 2 000 Kč, kterou získáte, pokud naspoříte za rok alespoň 20 000 Kč.
Nejdůležitějším termínem pro stavební spoření je tzv. cílová částka. Jedná se o konečnou částku, kterou budete chtít naspořit a kterou nelze přesáhnout. Její volba je však velmi důležitá. U většiny stavebních spořitelen totiž zaplatíte poplatek za sjednání, který bývá přibližně 1 % z cílové částky. Při příliš vysoké cílové částce bude tedy tento poplatek velký.
Úvěr ze stavebního spoření
Cílovou částku byste si měli zvolit hlavně podle budoucích plánů. Pokud si plánujete vzít posléze úvěr ze stavebního spoření, cílová částka by měla být vyšší.
Pokud si naspoříte 200 000 Kč a cílová částka pro stavební spoření bude 500 000 Kč, budete moci získat úvěr ve výši 300 000 Kč a celkově tedy budete mít včetně vašich příspěvků 500 000 Kč. Úvěr vám bude poskytnut ve výši rozdílu mezi cílovou a naspořenou částkou.
Máte možnost navýšit cílovou částku ještě i v průběhu spoření, nicméně to by se vám mohlo nevyplatit. Stavební spořitelna by nemusela vašemu požadavku vyhovět a pokud ano, mohla by vám nabídnout jiné a pravděpodobně i méně výhodné podmínky. Například by vám mohla snížit úrokovou sazbu.
Výpověď stavebního spoření
Stavební spoření lze vypovědět téměř kdykoliv, ne vždy je to však výhodné. Nejzásadnější je dodržet vázací dobu, která je 6 let. Pokud zrušíte vaše stavební spoření dříve, budete muset státní příspěvky vrátit. Navíc vám většina stavebních spořitelen naúčtuje poplatek za předčasné ukončení smlouvy, který může dosáhnout až 1 % z cílové částky.
Nezapomeňte také na to, že po podání výpovědi musíte počítat ještě s výpovědní lhůtou, která je 3 měsíce. Pokud tedy podáte výpověď v červnu, výpovědní lhůta běží od července do září a peníze můžete očekávat během října.
Ještě před uplynutím vázací doby můžete však u vaší stavební spořitelny zažádat o ukončení smlouvy ihned po uplynutí vázací doby. Tím nepřijdete o státní podporu a peníze dostanete co nejdříve, jelikož výpovědní lhůta poběží již v rámci vázací doby.