Staré plechové radiátory: Je lepší je vyměnit nebo modernizovat?

plechové radiátory
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Máte doma staré litinové nebo plechové radiátory, které už nevypadají tak dobře jako před deseti nebo dvaceti lety? Možná uvažujete o jejich výměně za nové, ale jejich vzhled můžete bez problému vylepšit i pomocí nového nátěru. Nový nátěr z nich dokáže udělat zase pěkné a moderní interiérové kousky. A navíc jim dodáte další ochranu proti rzi.

Vyměnit radiátory nebo natřít novou barvou?

Pokud plechové radiátory nikde neprolínají vodou nebo přímo netečou, tak je rozhodně lepší si je ponechat, protože mají většinou daleko lepší tepelnou účinnost než radiátory nové. Nátěr starých radiátorů by tedy měl být pro každého jasnou volbou.

Pokud máte doma staré litinové radiátory, tak jsou 100% kvalitnější než nové plechové radiátory, a proto je lepší je raději znovu natřít a v domácnosti si je určitě ponechat.

Staré litinové nebo plechové radiátory jsou z velké části žebrované. Díky tomu dochází k dokonalému proudění vzduchu mezi žebry a radiátory tak účinněji oteplují vzduch v místnosti.

U starého litinového radiátoru je ještě navíc ta výhoda, že litina je schopna pojmout hodně tepla a dokáže být dlouho rozehřátá

Jak natřít staré radiátory správně?

Před tím, než se rozhodnete plechové radiátory natírat, tak je rozhodně dobré co nejvíce odstranit původní barvu a případné rezavé části na radiátoru. K odstranění starého nátěru a rezavých částí použijte klasický smirkový papír a snažte se co největší plochu radiátoru vybrousit.

Pokud by se stalo, že najdete hodně rezavé místo, ze kterého se vám bude zdát, že nějaká voda prolíná, tak se nemusíte bát si nechat plechový radiátor zavařit. Po zavaření místo obrousíte a můžete ho přetřít.

Na radiátory se prodává speciální barva, která se hodí k neustálému zahřívání radiátoru. Ideálně je udělat nátěr ve 3 vrstvách.

Pozor si dávejte na hlavici radiátoru a šrouby

Při natírání radiátorů si dávejte pozor na hlavice a šrouby, které radiátor drží ve zdi. Ty se přetírat nesmí. Hlavice se nesmí natírat proto, aby s ní šlo bezproblémově točit, a šrouby proto, aby šel radiátor v budoucnu ze zdi povolit.

V době natírání není potřeba radiátor vypouštět, je však lepší si tyto práce naplánovat mimo topnou sezónu.

Na těžko přístupná místa si pořiďte dostatečně dlouhý úzký štětec. Tato renovace není nijak finančně nákladná, cena za barvu na jeden radiátor se bude pohybovat okolo 100 Kč.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz