Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/21264/napady-navody_cz/www/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4239

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/21264/napady-navody_cz/www/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4246

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/21264/napady-navody_cz/www/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 4253
Plíseň na zelenině je potřeba okamžitě zlikvidovat. Jak se jí vyvarovat? | Nápady, návod, návody, rady a tipy

Plíseň na zelenině je potřeba okamžitě zlikvidovat. Jak se jí vyvarovat?

plíseň na zelenině
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud máte plíseň na zelenině, tak ji musíte v co nejkratším čase zlikvidovat. To stejné platí i o okrasných rostlinách. Plíseň totiž rostlinám škodí a bere jim živiny. Plíseň může napadat rajčata, okurky, brambory, papriky a další zeleninu. Ne vždy musí napadat jen plody, může i rostliny samotné. To poznáte hlavně na listech rostlin.

Jak tedy proti plísni bojovat, a to nejlépe přírodní cestou?

Plíseň zničíte i pomocí domácího postřiku

Ne vždy se musí plíseň na zelenině řešit jen pomocí kupovaného chemického postřiku. Účinný postřik na plíseň si dokážete udělat i doma, a to doslova jen za pár korun. Domácí postřik na plíseň vyrobíte pomocí vody, hřebíčku a skořice.

Hřebíček si musíte jako první nadrtit. Potom si přichystáte vhodnou nádobu, do které přidáte na jeden litr vody 5 lžic skořice a zhruba 15 nadrcených hřebíčků. Pokud se Vám nechce hřebíček drtit doma, tak si ho již nadrcený můžete koupit. Vše pořádně promícháte a necháte jeden den odstát před použitím.

Po postřiku zmizí plíseň na zelenině během pár dnů

Jelikož se jedná o čistě přírodní postřik na zeleninu, tak se nemusíte bát žádného předávkování. Postřik si předělejte do postřikovače, kterým můžete nastříkat kompletně celou rostlinu, a to i včetně plodů.

Postřik provádějte ve dnech, kdy neočekáváte srážky a ideálně ve večerních hodinách. Po postřiku minimálně 24 hodin rostliny nezalévejte. V případě potřeby a velkého vedra se snažte rostliny zalévat jen ke kořenům, nikoliv na celou rostlinu.

Postřik můžete použít několikrát za sezónu

Pokud se vám podaří se plísně zbavit, tak ještě nemáte zdaleka vyhráno. Plíseň se totiž na rostlinách nebo plodech ráda objevuje znovu, a proto je dobré tento postřik aplikovat i preventivně zhruba jednou za 14 dnů.

Před nanášením postřiku si zkontrolujte, že se hřebíček se skořicí ve vodě pořádně rozpustil a nemáte v něm hrudky skořice nebo hřebíčku. Vše je totiž potřeba opravdu důkladně promíchat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz