Staré dřevěné parkety budou zase jako nové. Nalakujte si je snadno sami i bez drahého řemeslníka

stare parkety
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Staré dřevěné parkety mohou snadno vypadat zase jako nové. Chce to jen jednoduchou renovaci, kterou zvládnete svépomocí i bez drahého řemeslníka. Staré parkety mohou vypadat špatně kvůli sešlapání nebo vyblednutí od slunce. Černé fleky se objevují na parketách většinou kvůli vodě.

Jak renovovat staré parkety?

Staré parkety nemusíte měnit za moderní podlahu. Pokud si ji zvládnete obrousit a nalakovat, tak bude vypadat zase jako nová. Získáte tak moderní luxusní vzhled podlahy, který je rozhodně kvalitnější než kdejaké plovoucí nebo laminátové podlahy.

Pokud máte velké spáry mezi parketami, tak nezoufejte, dají se vytmelit nebo srazit k sobě. Srážení není jednoduché, to vyžaduje určitou dávku zkušeností. Pokud se vrhnete na renovaci parket svépomocí, tak se raději pusťte do tmelení či vyplnění pomocí prachu a laku.

Broušení a lakování parket

Při výběru laku na dřevěné parkety si můžete zvolit různé odstíny a lesk laku. Parkety budete celkem třikrát brousit a třikrát lakovat.

Podívejte nyní na správný postup při broušení a lakování parket krok za krokem.

Broušení parket před lakováním

Jako první si vykliďte místo, kde chcete parkety renovovat. Pomocí podlahové brusky, kterou si můžete zapůjčit v půjčovně nářadí, vybruste celou plochu.

Díky tomu dostanete trochu rovnější a hladší povrch. Prach, který vybrousíte, většinou brusky rovnou odsávají.

Vyplnění spár a přebroušení parket

Dřevěný prach můžete smíchat s lakem a použít ho na vyplnění větších spár, pokud chcete ušetřit za tmel. Práce s tímto prachem a lakem je jednodušší.

Po zatmelení a vyplnění všech spár podlahu přebruste znovu.

Lakování parket

Pokud máte povrch již perfektně hladký, tak je potřeba dřevěné parkety zbavit dokonale prachu. Nejlepší je kombinace použití vysavače a následně vlhkého hadru.

Jakmile parkety uschnou, tak můžete začít s první vrstvou laku, kterou nanesete na podlahu pomocí válečku.

Třetí přebroušení parket a finální lakování

Jakmile první vrstva laku zaschne, tak ji musíte ještě jednou přebrousit. Poté opět zbavíte podlahu prachu pomocí vysavače a vlhkého hadru. Následně budete lakovat podruhé.

Po druhém lakování nechte dřevěné parkety alespoň 24 hodin odpočinout, než nanesete třetí finální vrstvu laku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz