Špíz patří mezi typy pokrmů, které jednak zná každý a nejspíš ho určitě i ochutnala většina lidí. Může se připravovat na milion a jeden způsob. Dnes si však ukážeme masový druh. Budou k tomu potřeba vepřové řízky. Asi na to někdo není zvyklý. Přeci jen špízy se nedělají přímo z řízků, nicméně v tomto případě to tak je. Kdo nemusí vepřové maso, či chce držet štíhlejší linii, použije kuřecí. Dá se to i tak, avšak na tento recept je lepší opravdu vepřové, jelikož má více tuku než kuřecí a kromě jiného – tuk je nositelem chuti. Příprava není vůbec složitá.
Špíz začíná u marinády
Špíz z tohoto receptu ano. Nejprve si maso omyjeme a nakrájíme. Vezmeme si šalotku, oloupeme, umyjeme, nasekáme, smícháme ji se solí, pepřem, olejem, citrónovou šťávou. Do této směsi vložíme nakrájené maso a hodinu marinujeme. Je otázka, jaký olej použít. Jsou dva způsoby. Někdo miluje olivový olej, dá si ten. Jiný ho nemůže ani cítit, použije slunečnicový.
Špíz a olej jdou k sobě. Mimochodem, před nedávnem vyšla studie, že olivový olej není rozhodně tak zdravý, jak se říkalo a už vůbec ne, než slunečnicový – to jen tak na okraj. Ale vrátíme se k původnímu tématu. Maso necháme marinovat a půjdeme k zelenině.
Zelenina může být, ale nemusí
Špíz a zelenina je velmi častá kombinace. Rajčata a citróny si umyjeme a nakrájíme na dílky. Dřevěný špíz si navlhčíme a napichujeme na něj v pořadí olivu, maso, rajče, citrón. Dáme grilovat a hotový se dá ozdobit nějakou bylinkou, například tymiánem, ale i jakoukoliv jinou. A nyní přicházíme k určitému problému. Zelenina se může použít, ale nemusí.
Špíz se klidně dá udělat i s ovocem nebo kdo tam tu zeleninu chce, může rajče vyměnit za jiný druh podle své chuti. Oliva je také dost sporná záležitost. Stejný případ jako s olejem, milovníci olivového si ji tam dají, odpůrci samozřejmě ne, jelikož kdo nesnáší olivový olej, tak logicky nemá rád ani olivy.
Původ pokrmu
Špíz jako takový se připravuje už dlouhá léta. Spekulace odkud vlastně pochází a kdo ho vymyslel, se různí. Někdo tvrdí, že původ je v Německu, nicméně se obecně přikládá k názoru, že za tento pokrm jsou v uvozovkách zodpovědní vojáci.
Špíz tenkrát dělali způsobem, že vše napichovali na meče a pekli na ohni. Není však doložené, jaké národnosti vojáci byli a dokonce se ani s jistotou neví, jestli to skutečně byli oni, kdo vymysleli špíz. Pouze se to udává jako největší pravděpodobnost.