Špenát je velmi zdravý a chutný. Vyzkoušejte špenátový dort

špenát
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Špenát je pro mnoho lidí něco, by nikdy nevzali do úst, natož aby to pozřeli. Je to škoda, jelikož jde o extrémně zdravou zeleninu. Ano, najdou se lidé, kteří mají špenát mají rádi, ale těch je opravdu málo k poměru těch, jenž ho doslova a do písmene nenávidí.

Špenát bohatý nejen na železo, ale působí jako prevence chorob, například oční sítnice, na které se může utvořit žlutá skvrna, což způsobuje slepotu hlavně u starších lidí. Kromě toho je vynikající pro ty, jenž jsou chudokrevní či trpí zácpami. Pamatujete na Pepka námořníka? Ten snědl špenát a narostly mu svaly. Je prokázané, že po konzumaci špenátu tomu tak opravdu je.

Špenát a vaření

Špenát se jako takový dělá jednoduchým způsobem. Někdo vyznává především listový, ale na vaření je lepší mražený, tzv. protlak. Ano, existují lidé, kteří řeknou špenátový protlak je s prominutím odporný, ale to není žádná pravda. Samozřejmě, někdo prostě špenát rád nemá, tak ho nejí a jíst nebude, nicméně dnes to bude právě pro ty, kdo ho rádi mají.

Špenát bude v podobě dortu. Takže jak na to, to si nyní řekneme. Nejprve si vezmeme lístkové nebo listové těsto. Každý si může vybrat. To si vyválíme na pomoučené ploše a vložíme do formy vyložené pečícím papírem.

Velmi snadný recept

Špenát, pokud máme listový, tak umyjeme a nasekáme. Cibuli a česnek si oloupeme, umyjeme, nasekáme a podusíme na másle. Nyní přidáme hlavní surovinu. Opravdu je jedno, jestli listový nebo protlak, tu už si každý musí rozhodnout sám. Nyní si nastrouháme tvrdý sýr a přidáme ho do směsi. Dále přidáme smetanový sýr. Každý si vybere, jaký druh chce.

Dále přidáme vejce, sůl, pepř a muškátový květ. Tuto náplň si na pánvi předpřipravíme. Nyní ji vezmeme a rozložíme ještě teplou na těsto ve formě. Je úplně jedno, jestli je forma kulatá. hranatá, čtvercová či jaká.

Slaný dort pro každou příležitost

Špenát takto nachystaný ještě ale není hotový. Pokud nám tzv. přečuhuje těsto z formy, nic se neděje. Okraje těsta prostě vezmeme a náplň jimi přiklopíme. Tento dort se peče při 180 stupních zhruba 50 minut. Mějte na paměti, že je to jen orientační doba.

Nedá se říci přesně na minutu, jestli to tak bude. Každá trouba peče jinak. Špenát v tomto dortu může být i řešením, jak ho dostat do dětí, potažmo do partnera, když ho opravdu odmítají.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz