Pozor na skladování uvařené rýže! Můžete z ní mít otravu

skladování uvařené rýže
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Skladování uvařené rýže není nic těžkého, ale chce to alespoň pár základních informací! Jestli patříte mezi věrné jedlíky dobré rýže, a chcete si ji vařit na více dní dopředu, budete potřebovat pár rad ke správnému uchovávání rýže.

Co je na skladování uvařené rýže důležité?

Nejdůležitější věcí při skladování uvaření rýže je hlavně zachování její čerstvosti. Rýže by se neměla po jejím uvaření skladovat a jíst více než 4 dny. Nikdy rýži neskladujte mimo lednici. Čím dříve ji po vychlazení dáte to lednice, tak tím určitě lépe.

Rýže by se po uvaření měla nechat samovolně vychladnout. Nesnažte se tento proces nijak urychlit, a před vložením uvařené rýže do lednice překontrolujte, zda je opravdu dobře vychlazená.

Nadále je velice důležité pro skladování uvařené rýže nádoba, ve které ji budete uchovávat. Pro uchování vařené rýže je nejlepší použít nádobu, která se dá vzduchotěsně uzavřít. Určitě by se neměla rýže nechávat v lednici jen tak na talíři.

Jaký je nejlepší postup pro uskladnění uvařené rýže?

Jak už bylo zmíněno, tak rýže by se neměla skladovat moc dlouho, a to ani v lednici. Do lednice by měla jít, až po úplném vychladnutí. Pro uchovávání rýže v lednici zvolte vhodnou nádobu z potravinářského materiálu.

Pokud nemáte možnost rýži uchovávat ve vzduchotěsné nádobě, tak může vždy vypomoci potravinová fólie, pomocí které můžete nádobu vzduchotěsně zatáhnout.

Pokud si uvaříte rýži ráno, a chcete ji uchovat od oběda při dobré teplotě, tak můžete použít recept babiček, kdy stačí nádobu s uvařenou rýží schovat do peřin. Rýže v nádobě zabalena v peřinách dokáže vydržet teplá i několik hodin.

Proč rýži skladovat správně?

Pokud nebudete uchovávat rýži správně, můžete se ohrozit na zdraví. Při konzumaci špatně skladované uvařené rýže může dojít k otravě.

Při špatném uchovávání uvařené rýže může vznikat toxin Bacillus cereus, který způsobuje průjmy a zvracení.

Přemýšlíte o správné teplotě pro uchovávání uvařené rýže? Teplota pro správné uchovávání uvařené rýže je pod 10°C. To je teplota, která by měla být v každé lednici standardní.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz